Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

„Zrobimy wszystko, aby za rok ponownie przyjechać do Gniezna”

Udział w wielu różnorodnych warsztatach teatralnych i muzealnych, zwiedzanie najważniejszych zabytków Gniezna oraz spotkanie z obecnym i byłymi Prymasami –


tak w skrócie można określić wizytę finalistów III edycji konkursu „Tu powstała Polska – 6 wieków Prymasa. Gniezno 1417 – 2017”, zorganizowanego przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Grupa 37 dzieci przyjechała do Gniezna w dniach 13-16 września z odległych stron kraju. Każda z pięciu reprezentacji musiała pokonać od 300 do 500 km drogi. Przyjazd do Gniezna na koszt organizatora konkursu był nagrodą w konkursie przeprowadzonym w pierwszym półroczu bieżącego roku. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie klas IV – VI szkół podstawowych, a także zespoły młodzieżowe skupione w kołach teatralnych w domach kultury oraz w lokalnych stowarzyszeniach.

Jak sami uczestnicy przyznali, choć zadanie konkursowe było dość trudne i czasochłonne (należało przygotować inscenizację teatru lalek na podstawie wybranych bajek Ignacego Krasickiego, jednego z Prymasów Polski, a następnie cały materiał zmontować i przygotować film, prezentację), nagroda przerosła ich oczekiwania.

Tegoroczny program pobytu został dostosowany do tematyki konkursu. Pierwszego dnia dzieci mogły poznać się lepiej dzięki barwnie przeprowadzonej żywej lekcji historii w wykonaniu Wojowników Kramu Piacha w Centrum Kultury „Scena to dziwna”. W kolejnym dniu pobytu, historię Gniezna i początków państwa polskiego finaliści konkursu poznali zwiedzając najważniejsze zabytki pierwszej stolicy. Z dużym zainteresowaniem dzieci uczestniczyły również w niezwykle ciekawie przeprowadzonych warsztatach architektonicznych w Muzeum Początków Państwa Polskiego. W programie wycieczki znalazły się także warsztaty teatralne w Centrum Kultury „Scena to dziwna”, podczas których dzieci miały okazję zaprezentowania swoich talentów aktorskich, ale również poznały techniki tworzenia kukiełek. Nie lada gratką było również zwiedzanie „od kuchni” Teatru Fredry. Kulminacyjnym punktem programu była wizyta u Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, gdzie spotkali się także z jego poprzednikami: abp. seniorem Józefem Kowalczykiem oraz abp. seniorem Henrykiem Muszyńskim.

Dzieci zapytane o wrażenia z pobytu w Gnieźnie jednoznacznie stwierdziły, że zrobią wszystko, aby za rok ponownie przyjechać do Gniezna. Starosta Beata Tarczyńska żegnając się z finalistami konkursu wręczyła im upominkowe torby z materiałami promocyjnymi powiatu oraz zaprosiła do udziału w IV edycji konkursu, który odbędzie się w przyszłym roku. Tym razem tematyka konkursu będzie poświęcona jubileuszowi 100 – lecia Powstania Wielkopolskiego.

Przypomnijmy, o przyjazd do Gniezna w roku jubileuszu 600-lecia Prymasostwa walczyły drużyny ze szkół podstawowych w całej Polsce. Do decydującego etapu zakwalifikowało się 19 drużyn. Głosami internautów finalistami konkursu zostały reprezentacje szkół podstawowych w Jordanowie (woj. małopolskie, powiat suski), Babach (woj. łódzkie, powiat piotrkowski), Sarnowie (woj. śląskie, powiat będziński), Osieku Łużyckim (woj. dolnośląskie, powiat zgorzelecki) oraz ze stowarzyszenia Aktywni na Targowej w Skaryszewie (woj. mazowieckie, powiat radomski).
2017-09-20
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Środa 13-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21391047

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno