Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Mam SM - SM nie ma mnie

"Sytuacja chorych na stwardnienie rozsiane w regionie gnieźnieńskim. Narodowy Program Leczenia SM" był głównym tematem II Regionalnej Konferencji Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego Oddział Gnieźnieński, zorganizowanej w Gnieźnie w dniu 9 listopada br.


Sytuacja chorych na SM nie zmieniła się od czasu I Regionalnej Konferencji PTSR, która miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku. W dalszym ciągu zmiany wymagają przepisy prawne w zakresie dostępu do pomocy medycznej dla osób chorych. Sytuacja w Wielkopolsce nie jest najgorsza, choć w skali województwa zaledwie między 3-5% chorych, tj. około 200 osób może liczyć na refinansowanie kosztów leczenia przez NFZ.
O wymierną pomoc na leczenie dla chorych na stwardnienie rozsiane będą zabiegali przedstawiciele Biura Rady Głównej PTSR w dniu 21 listopada br. w Parlamencie Europejskim. Jak podkreślają chorzy na SM problemem jest również walka z dyskryminacją wobec osób niepełnosprawnych.
Są jednak i takie osoby, które cały czas spieszą z pomocą chorym. Jedną z nich jest pani Maria Fleta. O zaangażowaniu w tym zakresie niech świadczy fakt, że w ostatnim czasie Pani Maria otrzymała nagrodę Evelyn Nicholson dla opiekuna osoby chorej na SM. Jest to bardzo prestiżowa międzynarodowa nagroda, przyznawana opiekunom, którzy wspierają nie tylko najbliższych, ale swoją energią i sercem potrafią być z wszystkimi chorymi na SM.


Maria Fleta

W celu niesienia pomocy osobom niepełnosprawnym z inicjatywy gnieźnieńskiego oddziału PTSR powstało Centrum Usług Osobistego Asystenta mieszczące się w Klubie Integracji Społecznej przy ul. Pocztowej 6a w Gnieźnie (tel. /061/ 425 80 66, kom. 601 463 801). Osobisty asystent ma za zadanie pomagać osobie niepełnosprawnej w czynnościach związanych z samoobsługą lub prowadzeniem domu, tak aby osoba taka nie musiała ulec wykluczeniu społecznemu z uwagi na swoje ograniczenia w poruszaniu się. Obecnie w Centrum na chorych zainteresowanych pomocą oczekuje 15 osób - społeczników, praktykantów ze Studium Medycznego. Już wkrótce na etacie będą tam zatrudnione trzy osoby.
Patronat honorowy nad konferencją dt. chorych na stwardnienie rozsiane sprawowali Starosta Gnieźnieński - Jacek Kowalski oraz Starosta Wrzesiński - Dionizy Jaśkiewicz
Głównym organizatorem konferencji było: Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego Oddział Gnieźnieński we współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gnieźnie oraz Stowarzyszeniem Ziemia Gnieźnieńska.
Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego Oddział Gnieźnieński, działając na rzecz osób niepełnosprawnych, w szczególności na rzecz chorych na stwardnienie rozsiane, zorganizowało w roku 2003 Ogólnopolską Konferencję Przedstawicieli PTSR, na temat osób niedowidzących ze stwardnieniem rozsianym, a w roku 2005 I Regionalną Konferencję dotyczącą zachorowalności na SM w regionie gnieźnieńskim. Następna konferencja odbędzie się we wrześniu 2007 roku.
Konferencja ma na celu uwidocznienie sytuacji chorych, wskazać możliwości działań w kierunku poprawy ich dalszego leczenia. Temu ma służyć przedstawienie Narodowego Programu Leczenia SM.
Stwardnienie rozsiane to jedna z najczęstszych przewlekłych chorób neurologicznych w Polsce. Jej przyczyny pozostają nieznane. W Polsce na SM choruje około 50 tysięcy osób. Stanowią oni trzecią co do wielkości grupę w Europie. Pierwsze objawy choroby pojawiają się pomiędzy 20 a 40 rokiem życia i prowadzą do postępującej niepełnosprawności. Bardzo często pojawiają się niepełnosprawności sprzężone (zaburzenia równowagi, widzenia, słuchu, mowy).
Postęp niepełnosprawności sprawia, że grupa ta należy do grona osób wykluczenia społecznego. Dlatego szczególne znaczenie mają wydarzenia o charakterze integracyjno - edukacyjnym, które pozwalają przybliżyć problemy życia z SM społeczeństwu a - samym osobom z SM umożliwiają wyjście z izolacji, akceptację samego siebie i swego życia, tak aby oni byli w stanie powiedzieć "Mam SM - SM nie ma Mnie".

Agnieszka Rzempała-Chmielewska


2006-11-15
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Wtorek 12-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21374394

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno