Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Po Brukseli... Londyn

Już niebawem Gniezno - Pierwsza Stolica Polski będzie prezentowała swoje walory turystyczno - kulturowe w stolicy Wielkiej Brytanii. Perła Szlaku Piastowskiego będzie promowana poprzez wystawę fotografii gnieźnieńskiego fotografika Mirosława Skrzypkowskiego, która będzie miała miejsce od 4 - 16 lutego br. w Polskim Ośrodku Społeczno - Kulturalnym w Londynie.

Wystawa składa się z 40 zdjęć podzielonych na trzy grupy tematyczne: Gniezno, okolice Gniezna oraz "krok w nowoczesność", czyli komputerowe aranżacje zdjęć autora. Honorowy patronat nad wystawą sprawuje Ryszard Kaczorowski - ostatni Prezydent RP na uchodźctwie. Głównymi organizatorami przedsięwzięcia są Starostwo Powiatowe w Gnieźnie oraz Polska Organizacja Turystyczna w Londynie, natomiast współorganizatorami są Urząd Miejski w Gnieźnie oraz Polski Ośrodek Społeczno - Kulturalny w Londynie. Komisarzem wystawy jest Iwona Kalinowska.

Władze Powiatu Gnieźnieńskiego mają już doświadczenie przy organizacji podobnego typu wystawy. W dniach 13 - 24 lutego 2006 r. w siedzibie Komitetu Regionów w Brukseli odbywała się wystawa "Gniezno - pierwsza Stolica Polski" autorstwa M. Skrzypkowskiego. Jednym ze współorganizatorów przedsięwzięcia (obok głównego organizatora - Marszałka Województwa Wielkopolskiego) było Starostwo Powiatowe w Gnieźnie.

Specjalnie z okazji wystawy w Londynie został przygotowany folder w dwóch wersjach językowych: angielskiej i polskiej. Zostały również wydrukowane plakaty w języku angielskim w dwóch rozmiarach. Ciekawą atrakcją jest specjalnie utworzona w tym celu strona internetowa www.exhibition.com.pl, na której zostanie zamieszczona również relacja z wernisażu. Strona będzie funkcjonowała również po zakończeniu wystawy, tak aby w dalszym ciągu promować Pierwszą Stolicę Polski w kraju i w świecie. Planuje się, że w wernisażu weźmie udział ok. 100 - 150 osób. Swoją obecność zapowiedziało już kilku przedstawicieli londyńskiej prasy.

Wystawa jest jednym z działań w ramach unijnego projektu realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie w ramach działania 1.4 ze ZPORR. Projekt dotyczy promocji produktów turystycznych Powiatu Gnieźnieńskiego. Gniezno - Pierwsza Stolica Polski, perła Szlaku Piastowskiego to jeden z kilku produktów promowanych przez władze powiatu. Przypomnijmy, koszt całego unijnego projektu to kwota 580 tys. zł. Powiat otrzymał dofinansowanie na jego realizację w wysokości 75%, czyli 435 tys.

Po Brukseli, Londyn to kolejna europejska stolica, gdzie swój potencjał kulturowo-turystyczny będzie prezentował Powiat Gnieźnieński ukazując Gniezno i region - jako miejsce narodzin polskiej państwowości. Według oficjalnych statystyk, w Londynie zamieszkuje ok. 400 tys. Polaków. Nieoficjalnie mówi się o 17 - tym polskim województwie, londyńskim. Wybór miejsca wystawy nie jest przypadkowy. Polski Ośrodek Społeczno - Kulturalny pełni ważne funkcje kulturalne wśród tamtejszej Polonii.

Polska od 1 maja 2004 r. jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Jest jednym z największych państw członkowskich. Korzystając z faktu wzrostu przyjazdów turystów zagranicznych z krajów "starej 15" do nowych członków UE, warto wskazać korzenie powstania polskiej państwowości. Dodatkowym atutem dla przyjazdu londyńczyków i mieszkańców wysp brytyjskich do Wielkopolski i do Gniezna jest korzystne połączenie lotnicze z Poznaniem.

Warto wskazać na współpracę z Polską Organizacją Turystyczną w Londynie oraz na wymierną pomoc finansową sponsorów - firma Complet z Gniezna zapewniła transport wystawy wraz z wszystkimi materiałami promocyjnymi do Londynu oraz przywóz ekspozycji po zakończeniu wystawy (koszt ok. 9 - 10 tys. zł.) ; PKO Bank Polski sfinansował polską wersję katalogu wystawy (koszt 4 tys. zł.).

Władze powiatu w miarę możliwości "wykorzystują" potencjał gnieźnieńskich artystów do promowania walorów powiatu gnieźnieńskiego. Oprócz wystawy w Brukseli czy Londynie M. Skrzypkowskiego, władze powiatu prezentowały już dorobek artystyczny Roberta Bartela. Wystawa grafik znanego gnieźnieńskiego artysty miała miejsce od 16 czerwca do 12 sierpnia 2005 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego Teltow-Fläming w Luckenwalde. Na dwóch poziomach galerii wyeksponowane zostały trzydzieści trzy grafiki o wymiarach 100x70 cm. Prezentacja dzieł gnieźnieńskiego artysty miała związek z Polskim Rokiem w Niemczech, zainaugurowanym w dniu 1 maja 2005 roku i trwającym do 30 kwietnia 2006 roku.

Agnieszka Rzempała - Chmielewska


2007-01-23
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Czwartek 23-11-2017 r.    Licznik Odwiedzin21128636

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno