Gnieźnianie zostali przebadani

Kobiety w wieku 50 - 69 lat zostały objęte bezpłatnymi badaniami mammograficznymi. Z kolei osoby mające więcej niż 35 lat przebadano w zakresie jaskry. Badania prowadzone były 22 i 23 stycznia w ambulansie medycznym, który stał na gnieźnieńskim Rynku. Partnerem akcji było starostwo powiatowe.Skuteczna walka z nowotworem uzależniona jest od wczesnej diagnozy, stąd też olbrzymie znaczenie mają regularne badania. Zachęcało do nich starostwo powiatowe, współorganizując akcję bezpłatnych badań mammograficznych oraz okulistycznych w zakresie jaskry. Badania przeprowadził "ZOZ Profilaktyka Diagnostyka Leczenie" z Poznania.

Z badań mammograficznych mogły skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat, które nie były badane pod tym kątem w ciągu ostatnich dwóch lat lub w ogóle, a także te które uczestniczyły w programie profilaktycznym w 2005 roku i otrzymały wskazania do powtórnych badań.

Na badania dotyczące jaskry mogły się natomiast zgłaszać osoby, u których nie przeprowadzono bezpłatnych badań okulistycznych w ciągu ostatniego roku.

Akcja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem.

Ewa Michalak