Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Gdzie Marek, tam Maria…

Międzynarodowe Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego zadecydowało o przyznaniu Nagrody im. Evelyn Nicholson gnieźniance, Marii Flecie. Nagrodę wręczyli jej starosta Krzysztof Ostrowski i wiceprezes rady głównej Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego Jerzy Zawadzki.Evelyn Nicholson to kanadyjska wolontariuszka, która otaczała ciągłą opieką chorego na stwardnienie rozsiane męża. Kiedy z powodu pogarszającego się stanu zdrowia zmuszony był do rezygnacji z pracy zawodowej, zainspirowała go do założenia Kanadyjskiego Towarzystwa SM, a następnie Międzynarodowego Towarzystwa SM. To właśnie towarzystwo ustanowiło w 1994 roku nagrodę dla osób angażujących się w pomoc chorym na SM i nazwało ją imieniem Evelyn Nicholson.

W biografii Marii Flety dostrzec można wiele podobieństw do Evelyn Nicholson. Jest żoną chorego na SM Marka Flety. Od wielu lat jest wspiera go w trudnych chwilach, pomaga w codziennych czynnościach, jest kierowcą, asystentem, sekretarką. To także pani Maria nakłoniła męża do założenia w Gnieźnie koła, a następnie oddziału Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. Obecnie jest to jeden z najprężniej działających oddziałów w Polsce. Maria Fleta pełni w nim funkcję sekretarza. Stworzyła również punkt doradczy dla chorych na SM, wspiera oddziały PTSM w Żninie, Wrześni i Witkowie, współpracuje ponadto z Polskim Stowarzyszeniem Osób Niewidomych.

Nagroda została przekazana laureatce podczas spotkania zorganizowanego przez gnieźnieńskie starostwo z okazji Światowego Dnia Chorych. Wzięli w niej udział przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz Anna Gryżewska - zastępca sekretarza generalnego Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego i Jerzy Zawadzki - wiceprezes rady głównej tej organizacji. - Bardzo się cieszę, że międzynarodowe jury wybrało właśnie panią Marię - powiedziała Anna Gryżewska.

Swoimi doświadczeniami z pracy lekarskiej podzielił się starosta Krzysztof Ostrowski, który wspólnie z Jerzym Zawadzkim wręczył nagrodę. - W sytuacji choroby człowiek często jest bezsilny i samotny. Często jest tak, że cierpienie upadla i upokarza. I tutaj ważne jest, czy chory ma przy sobie bliską osobę, która poświęci mu swój czas - przyznał starosta, podając przy tym za wzór osoby wspierającej chorych Marię Fletę. - Gdy panu Markowi było ciężko, gdy tracił wiarę w sens życia, pani Maria zawsze była przy nim. Przyjaciele mówią, że tam, gdzie Marek tam i Maria, i gdzie Maria tam Marek - dodał starosta.

Maria Fleta zaapelowała z kolei do wszystkich o włączanie się w pomoc chorym.

Uroczystość była również okazją do rozmowy z organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie powiatu. Jak podkreśliła dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, współpraca z tymi organizacjami jest bardzo ważna, ponieważ wiedzą one jak pomóc oraz jakie środki i na co są im potrzebne.

Powiat w ubiegłym roku przekazał prawie 3 mln zł na zadania związane z osobami niepełnosprawnymi. Wśród nich - jak wymieniła dyrektor Pilarczyk, było prowadzenie Warsztatów Terapii Zajęciowej, turnusów rehabilitacyjnych, cieszących się bardzo dużą popularnością, zadania związane z likwidacją barier architektonicznych, zakup sprzętu ortopedycznego, rehabilitacyjnego czy komputerów, które poprzez łącze z Internetem, miały umożliwić pozostającym w domach, kontakt ze światem.

Ewa Michalak2007-02-13
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Poniedziałek 11-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21352482

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno