Na jubileuszu Jüterboga

Przedstawiciele władz powiatu gnieźnieńskiego - wicestarosta Piotr Gruszczyński i przewodnicząca rady powiatu Danuta Winiarska uczestniczyli w uroczystościach 1000-lecia pierwszej wzmianki o mieście Jüterbog z partnerskiego powiatu Teltow-Fläming w Niemczech. W okolicznościowym festynie zaprezentowała się także gnieźnieńska drużyna "Comes".

Uroczystości odbywały się w sobotę i niedzielę. Przyjechało na nie ok. 30 tys. gości z Niemiec oraz zagranicy, wśród nich przedstawiciele powiatu gnieźnieńskiego. Do ważniejszych punktów obchodów należał koncert w kościele św. Mikołaja, uroczyste nabożeństwo w tym samym kościele z udziałem prezydenta rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech bp. Wolfgangiem Huberem, okolicznościowe przyjęcie oraz korowód ulicami miasta. Oprócz władz powiatu gnieźnieńskiego w korowodzie uczestniczyła także grupa gnieźnieńskich wojów "Comes". Pierwsza wzmianka o Jüterbogu dotyczy bowiem spotkania z wojownikami Bolesława Chrobrego. Także pozostałe grupy korowodu obrazowały ważne wydarzenia w dziejach miasta.

Oficjalnym uroczystościom towarzyszył festyn, który trwał przez całą sobotę i niedzielę na rynku. Gnieźnieńscy wojowie zaprezentowali w jego trakcie pokaz walki, pasowanie na wojownika oraz teatr ognia. Występy gnieźnian spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem widowni. Burmistrz Jüterboga Bernd Rüdiger wręczył im na pamiątkę flagę miasta.

Ewa Michalak