Utalentowani niepełnosprawni

Jak wiele talentów artystycznych mogą posiadać niepełnosprawni, można się było przekonać podczas piątego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Przegląd odbył się 22 września na placu przed Galerią Gniezno.

Przegląd został zorganizowany przez Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Udział w nim to wielka radość dla niepełnosprawnych, którzy często pozostają odizolowani od reszty społeczeństwa. Podczas takiej imprezy mają natomiast możliwość wystąpienia na scenie przed szeroką publicznością i pokazania, że podobnie jak ich zdrowi rówieśnicy, potrafią pięknie śpiewać czy tańczyć i że choć dotknięci taką czy inną niepełnosprawnością, nie są ludźmi mniej wartościowymi od reszty społeczeństwa.

Podczas przeglądu przyznane zostały nagrody ,,Pomocna Dłoń’’ osobom i firmom zaangażowanym w działalność na rzecz niepełnosprawnych.

W kategorii ,,Świadectwo’’ laureatem został Adrian Łaźniewski – student, pracownik Agencji Prelite w Poznaniu; wolontaryjnie uczestniczy w pracach Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, twórca projektu Elitarny Klub Partnerów Biznesowych Ambasadorzy Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

W kategorii ,,Przyjaciel, współpraca’’ nagrodę otrzymał Tray Spenser Ship – raper pochodzący z Chicago, a od kilku lat mieszkający w Polsce. Współtwórca duetu The Jet Set. Bardzo chętnie występuje na rzecz dzieci i osób niepełnosprawnych, m.in. gnieźnieńskiego przeglądu niepełnosprawnych.

,,Pomocną Dłoń’’ w kategorii ,,Sponsoring’’ przyznano firmie Comarch. Jest to polski dostawca światowej klasy oprogramowania oraz usług informatycznych dla klientów korporacyjnych w kraju i zagranicą. Firma ta przekazała na rzecz Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej kompleksowe oprogramowanie do zarządzania tą instytucją wartości około 150 tys. zł.

Imprezie towarzyszyły gry i zabawy, a w holu Galerii wystawione były prace plastyczne wykonane przez niepełnosprawnych. Rozprowadzone zostało także 1000 losów w loterii ,,Każdy los wygrywa – każdy los pomaga’’. Dzięki temu zostało zebrane 2043 zł, za które zakupiony zostanie sprzęt do krioterapii do Ośrodka Miłosiernego Samarytanina gnieźnieńskiej Caritas.

Patronat nad przeglądem sprawował Starosta Gnieźnieński. W jego imieniu życzenia organizatorom i uczestnikom złożył wicestarosta Piotr Gruszczyński.

Ewa Michalak