Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Dni Gospodarki w Teltow - Flaeming

Współpraca Powiatu Gnieźnieńskiego z partnerskim powiatem niemieckim z Teltow – Flaeming staje się coraz bardziej intensywna. Szczególnego znaczenia nabierają sprawy gospodarcze, a przede wszystkim rozwój przedsiębiorczości, które były tematem rozmów podczas odbywających się w dniach 24 – 26.10.2007 r. Dni Gospodarki w Luckenwalde.

Na zaproszenie prezesa Agencji Rozwoju Gospodarczego (SWFGmbH) z Teltow - Flaeming p. Herberta Voglera, w spotkaniach uczestniczyła delegacja z Powiatu Gnieźnieńskiego z Wicestarostą Gnieźnieńskim Piotrem Gruszczyńskim na czele. Ponadto w składzie delegacji znaleźli się: prezes Gnieźnieńskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego Jarosław Grobelny, Wiceprezes Gnieźnieńskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego Juliusz Trojanowski, Dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w Gnieźnie Sylwester Sip oraz Katarzyna Kraska odpowiedzialna za współpracę zagraniczną gnieźnieńskiego Starostwa.

W trakcie pobytu delegacje z Powiatu Gnieźnieńskiego i węgierskiego Jász-Nagykun-Szolnok zwiedziły dwie firmy: Reuter AG oraz SIK - Holz, w których miały możliwość zapoznania się nie tylko z produkcją, ale i z kształceniem zawodowym młodzieży. Po każdej wizycie miała miejsce dyskusja, podczas której goście zadawali pytania dotyczące kształcenia zawodowego celem przeniesienia niemieckich rozwiązań na grunt gnieźnieńskiego powiatu. Omówiono także możliwości kooperacji niemieckich i polskich przedsiębiorstw.

Najważniejszym wydarzeniem Dni Gospodarki było spotkanie wszystkich trzech powiatów w siedzibie Agencji Rozwoju Gospodarczego Teltow - Flaeming (SWFGmbH) podczas którego odbyły się warsztaty nt. kształcenia zawodowego, dokształcania i kształcenia ustawicznego. Każda z delegacji przedstawiła też prezentację multimedialną dotyczącą tych zagadnień. Następnie odbył się panel dyskusyjny, którego efektem jest propozycja przygotowania i przeprowadzenia projektu mającego na celu wymianę kadry zajmującej się kształceniem zawodowym młodzieży.

W trakcie rozmów z niemieckim partnerem wypracowana została także koncepcja wspólnego projektu dla polskich i niemieckich przedsiębiorców, który polegałby na przeprowadzeniu wzajemnych wizyt studyjnych przedsiębiorców w polskim i niemieckim powiecie. Projekt ma na celu skojarzenie przedsiębiorców, wypracowanie modelu współpracy, wskazanie uwarunkowań i możliwości inwestycyjnych oraz zakładania firm, a także możliwości eksportowych. Projekt planuje się przeprowadzić w przyszłym roku, a na jego zakończenie planowana jest wspólna konferencja podsumowująca.

Delegacja gnieźnieńska, na zakończenie pobytu, brała także udział w gali wręczenia nagród firmom, które zasłużyły się w wyjątkowym kształceniu młodzieży. W trakcie uroczystości w Parku Biotechnologii, istniała także możliwość rozmowy z przedstawicielami firm, które wystawiały tam swoje stoiska.

Dni Gospodarki w Luckenwalde, podczas których omówiono koncepcje wspólnych przedsięwzięć i projektów, bardzo dobrze rokują dalszej, długofalowej współpracy z niemieckim powiatem.

Katarzyna Kraska


2007-10-30
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Poniedziałek 11-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21361091

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno