Nagrody za pomoc w ujęciu sprawcy podpaleń

Dwaj mieszkańcy Kłecka Rafał Lech i Robert Zgoła otrzymali od Zarządu Powiatu zegarki i dyplomy za udzieloną przez nich pomoc w ujęciu sprawcy serii podpaleń stogów.

Od kwietnia do października tego roku doszło na terenie gminy Kłecko do kilku podpaleń stogów. Spowodowane pożarami straty wyceniono na ok. 30 tys. zł.

Podczas ostatniego zdarzenia z tej serii, 10 października Rafał Lech i Robert Zgoła, słysząc sygnały alarmowe, podjechali na miejsce i zauważyli oddalającego się młodego mężczyznę. Po jego ruchach rozpoznali go i przekazali dane personalne policji, dzięki czemu został on zatrzymany. W trakcie przesłuchania przyznał się po podpalenia pięciu stogów. Zeznał ponadto, że nakłaniał go do tego kolega z Ochotniczej Straży Pożarnej.
Wobec obydwu mężczyzn prokuratura zastosowała dozory policyjne.

Na wniosek komendanta KPP w Gnieźnie mł. insp. Pawła Nejmana, Zarząd Powiatu zdecydował o nagrodzeniu mieszkańców Kłecka za ich postawę. W piątek starosta Krzysztof Ostrowski wręczył im zegarki i dyplomy. Jak powiedział, takie postępowanie należy dawać za wzór, tym bardziej, że często mamy do czynienia ze znieczulicą społeczną. - Ludzie wolą nie widzieć dziejącego się obok nich zła, niż reagować na nie, powiadamiać o tym policję. W małych społecznościach ta współpraca jest o tyle cenna, że ludzie nie są tam tak anonimowi, jak w dużych miastach i łatwo mogą rozpoznać sprawcę tego czy innego zdarzenia – dodał starosta.
Rafał Lech i Robert Zgoła otrzymali również gratulacje od komendanta KPP w Gnieźnie, mł. insp. Pawła Nejmana. Komendant nazwał ich postawę bohaterską i zaznaczył, że bez dobrej współpracy z mieszkańcami policja nie byłaby tak skuteczna w swoich działaniach.
Sami wyróżnieni, skromnie mówią, że znaleźli się po prostu w odpowiednim miejscu i czasie i że tak należało się zachować.

Ewa Michalak