Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Wzrasta ruch turystyczny w Powiecie Gnieźnieńskim

W roku 2007 ruch turystyczny w Powiecie Gnieźnieński wzrósł niemal dwukrotnie w porównaniu do roku 2006. Wpływ na wzrost ilości turystów w powiecie ma z pewnością członkostwo Polski w Unii Europejskiej, a co się z tym wiąże otwarcie granic, wzrost zaufania turystów zagranicznych do rynku polskiego, zainteresowanie tzw. "wycieczkami patriotycznymi" do Pierwszej Stolicy Polski, jak również wzmożona działalność promocyjna Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego.

Nieoficjalnie (w środowisku tzw. branży turystycznej) mówi się o liczbie ok. 600 tys. turystów odwiedzających Gniezno i okolicę. Nie ma jednak żadnego obiektywnego narzędzia pozwalającego na faktyczny pomiar ilości turystów. Poza tym, oprócz pomiarów ilościowych, należałoby również zastanowić się nad jakościowym pomiarem ruchu turystycznego. Powszechnie zauważalnym zjawiskiem jest tzw. turystyka przejazdowa. Z pewnością większym zyskiem dla mieszkańców i podmiotów z branży turystycznej byłyby korzyści wynikające z tzw. turystyki pobytowej. I właśnie zatrzymanie turystów na dłużej niż na jeden dzień jest głównym celem działań podejmowanych przez samorząd Powiatu Gnieźnieńskiego w sferze rozwoju ruchu turystycznego.

Prawdopodobnie główny cel urlopów wakacyjnych większości turystów krajowych nie zmieni się (morze, góry, zagranica). Szansą dla Powiatu Gnieźnieńskiego może być natomiast tzw. turystyka weekendowa, ze szczególnym uwzględnieniem wypoczynku podczas tzw. długich weekendów. Już od pewnego czasu Wydział Promocji i Rozwoju gnieźnieńskiego starostwa współpracuje z hotelami w zakresie przygotowania przez nich ofert weekendowych. Są one następnie udostępniane osobom odwiedzającym stoisko powiatu na targach turystycznych.

Innym rodzajem działań jest podejmowanie współpracy z ościennymi samorządami i podmiotami w zakresie promocji produktów turystycznych charakterystycznych dla większego obszaru (np. współpraca z Licheniem - turystyka pielgrzymkowa; współpraca ze Starostwem Żnińskim - Szlak Piastowski).

Starostwo stara się również być poważnym partnerem dla prywatnych inwestorów oraz dla działających na terenie powiatu podmiotów komercyjnych zaliczonych do sektora turystyki. W tym celu stworzona została mapa ofert inwestycyjnych o charakterze turystycznym. Dalszą konsekwencją jest promocja tych terenów na zewnątrz (m.in. na początku grudnia 2007 r. w Biurze Informacyjnym Województwa Wielkopolskiego w Brukseli przed belgijskimi inwestorami). Pracownicy starostwa podejmują również wspólne inicjatywy z hotelami i innymi podmiotami, czego przykładem może być partycypacja podmiotów komercyjnych w targach turystycznych, chęć utworzenia sezonowych Informacji Turystycznych w terenie, wspólne akcje promocyjne np. Noc Muzeów w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy itp.

Agnieszka Rzempała - Chmielewska


  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Czwartek 23-11-2017 r.    Licznik Odwiedzin21128608

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno