Strona główna Mapa serwisu Kontakt
    PWB- w dniu 28 kwietnia konsultacje w PWB odwołane z powodu szkolenia. Za utrudnienia przepraszamy.     Wojskowa Komenda Uzupełnień poszukuje kandydatów na szkolenie w służbie przygotowawczej – korpus szeregowych (szkolenie odbywa się w terminie od 04/05 maja 2017r. do 31 sierpnia 2017r.     Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gnieźnie        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Niezwykła noc muzealna

Noc z 17 na 18 maja bezsprzecznie należała do wszelkiego rodzaju muzeów. To właśnie tej nocy, raz w roku, wszystkie zdeklarowane muzea biorące udział w międzynarodowej imprezie Nocy muzeów, są otwarte do późnych godzin nocnych za darmo.

W tym roku również Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, wspólne z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, przystąpiło do owego grona, biorąc udział w tym niezwykłym przedsięwzięciu.

Już od wczesnych godzin przed południowych, dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, można było dostać się na tereny muzeum na Lednicy autobusem kursującym za darmo cały dzień. Tam na zwiedzających czekały różnego rodzaju atrakcje. Można było zwiedzać imitację wczesno słowiańskiej wioski, zapoznać się z orężem i metodami walk średniowiecznych, jak i wziąć udział w turnieju łuczniczym. Natomiast w godzinach wieczornych podczas koncertu „Kwartetu Jorgi”, Maciej Rychły, lider zespołu, prezentował wszelakiego rodzaju instrumenty staropolskie. Tak oto, okazało się skąd pochodzi najprostszy i najstarszy instrument świata – piszczałka, 1000 lat temu wykonywany z kości piszczelowych. Nawet burza, która potem zawitała nad Jezioro Lednickie nie odstraszyła zwiedzających. Tak też, prom kursujący na wyspę co pól godziny, o tak później porze cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Nie co dzień bowiem, można zwiedzać gród Mieszka spowitego mrokiem nocy.

Natomiast w samym Gnieźnie od godziny 16, gdzie przybył Parowóz - Piękna Hela przywożąc turystów z Poznania, prym wiodła informacja pisemna. Tutaj cała impreza odbywała się pod nazwą „Dawne dzieje z książką w tle”. Obok prezentacji prasy gutenberskiej, można było wziąć udział w warsztatach pisma gotyckiego, jak i zapoznać się z historią samego pisma. Zainteresowanych nie brakowało, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, która swą przygodę z pismem zaczynała od malowideł naskalnych. Dla mniej piśmiennych Muzeum przygotowało walki wojów. Odbywały się one na placu przy muzeum wraz z sekwencjami teatralnymi przygotowanymi przez aktorów z teatru w Gnieźnie.

Magiczna to noc, kiedy to chociaż na chwilkę muzea wypełniają się gwarem zwiedzających, a eksponaty ożywają za pomocą słowa, historii ludzi i niepowtarzalnego klimatu. Tego rodzaju projekt odnalazł swoich sprzymierzeńców również na terenach obu muzeów. Wielu skorzystało z tej niepowtarzalnej okazji nocnego szturmu w kierunku Lednicy i Gniezna.

Danuta Kryszak2008-05-19
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt wspierania biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Czwartek 27-04-2017 r.    Licznik Odwiedzin18532173

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno