Kości mamuta, zwierzę na papierze, doktor Dolittle – Noc Muzeów

2009-05-13

Poza zwiedzaniem wystaw stałych w towarzystwie kuratorów, w których będzie można uczestniczyć o nietypowej porze (do godz.1 w nocy), Muzeum przygotowało program edukacyjny dopełniający nową wystawę czasową pt. "Zoografika". Jest to projekt popularyzujący wiedzę o projektowaniu graficznym. W jego skład wejdą przede wszystkim działania interaktywne mające na celu przybliżenie warsztatu pracy dizajnera, koordynowane przez studentów poznańskiej ASP, którzy w nieszablonowy, zaskakujący sposób zaangażują wszystkich zwiedzających. Na najmłodszych czekają również warsztaty wyobraźni artystycznej, w ramach których powstaną fantastyczne zwierzęta z gipsu i drutu, z farb drukarskich na szkle, na własnym plakacie. Do wysłuchania komentarza odautorskiego zaprosi Anna Grabowska-Konwent, kurator wystawy "Zoografika”.

Prawdziwą gratką dla amatorów paleontologii będzie "Prawdziwa epoka lodowcowa". To zorganizowana przy współudziale wielu instytucji wystawa niezwykle dobrze zachowanych części szkieletów zwierząt plejstocenu. Związane z nią będą zajęcia dla dzieci prowadzone przez Stowarzyszenie "Przeszłość dla Przyszłości".

Na tegoroczną Noc pracownicy przygotowali specjalne prezentacje pokazujące kulisy i efekty pracy różnych działów muzeum. Anna Cybulska, główny konserwator Muzeum, odkryje przed widzami tajniki procesu restauracji XIX-wiecznego obrazu olejnego oraz metody konserwacji ceramiki średniowiecznej. Dział Sztuki przygotował pokaz nie prezentowanych dotąd obiektów inspirowanych tematyką myśliwską. Wyjątkowa będzie wystawa ukazująca miejsce zwierzęcia w symbolicznym świecie ludzi średniowiecza, pozwoli ona na przykład wyrobić sobie zdanie na temat roli bestiariuszy w nauce wieków średnich. Arkana dawnego papiernictwa z jego czasochłonnym procesem produkcji odsłoni Waldemar Szczucki. Dla miłośników dawnego Gniezna wzruszającym przeżyciem może stać się zapoznanie się z unikalnym zbiorem najstarszych przewodników po pierwszej stolicy.

Świat zwierząt królować będzie w barwnych przedstawieniach dla dzieci przygotowanych przez Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie i wrocławski "Teatr na walizkach". Ten pierwszy przygotował spektakl na podstawie powieści Hugha Loftinga o doktorze Dolittle, drugi zagarnie przestrzeń muzeum inspirowanymi cyrkiem parateatralnymi akcjami. Wszystkich rozbawi zwierzęcy potencjał satyryczny w autorskim pokazie Tomasza Brody, znanego showmana telewizyjnego. Głównym punktem imprez towarzyszących będzie koncert zespołu muzyki dawnej Scandicus, który wprowadzi atmosferę średniowiecznych zabaw, prezentując wybór pieśni ze zbioru Carmina Burana i XIV-wieczne tańce w programie pt.: "W tawernie".

Zgłodniałych przyciągną zapachy skwierczącego rożna, zmęczonych nadmiarem wrażeń rozbudzi mała czarna w muzealnej kawiarence.

Informacje dla zwiedzających:

Spod gmachu Muzeum Narodowego w Poznaniu (Aleje Karola Marcinkowskiego 9) o godzinie 19.00 wyruszy autokar, który umożliwi dojazd do Muzeum Początków Państwa Polskiego, powrót z Gniezna zaplanowany jest na godz. 24.00.

Starostwo Powiatowe