Nowy partner powiatu gnieźnieńskiego

2009-06-15

Pomysł współpracy z ukraińskim samorządem pojawił się już w 2007 roku. O pomoc w jej nawiązaniu strona gnieźnieńska zwróciła się do Stowarzyszenia Polsko-Wschodniego ,,Sąsiedzi’’ oraz Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych. Organizacje te zajmują się m.in. kojarzeniem partnerów zagranicznych.

Pierwsze spotkanie władz powiatu gnieźnieńskiego z przedstawicielami miasta Brovary odbyło się w Gnieźnie w lutym ubiegłego roku. W przygotowanym wówczas liście intencyjnym obie strony zobowiązały się do przyszłej współpracy. Pół roku później natomiast, w czasie rewizyty, zainicjowana została współpraca z zakresu oświaty.

Brovary to miasto leżące w obwodzie kijowskim, liczące ok. 100 tys. mieszkańców. Do głównych dziedzin gospodarki należy metalurgia, przemysł obuwniczy, infrastruktura sportowa, przemysł piwowarski. W mieście znajduje się pięć uczelni wyższych, m.in. Uniwersytet im. Jana z Tyczyny. Do turystycznych atrakcji należy Muzeum Miasta Brovary oraz zabytkowy klasztor prawosławny.

- Powiat otwiera się bardzo na współpracę. Bardzo dobrze przebiega współpraca z niemieckim powiatem Teltow-Flaeming, a teraz otwieramy się na Wschód, nawiązując współpracę z miastem ukraińskim – powiedziała przewodnicząca Rady Powiatu Gnieźnieńskiego Danuta Winiarska. Przewodnicząca przypomniała również, że 19 marca tego roku rada podjęła uchwałę w sprawie podjęcia współpracy z miastem Brovary. Współpraca ma dotyczyć obszaru oświaty, kultury, sportu, działań społecznych, wymianie delegacji, wzajemnej promocji lokalnej przedsiębiorczości oraz promocji turystyki.

- Jestem bardzo zadowolona, że mogę uczestniczyć w dzisiejszym spotkaniu, że mogłam poznać miejsca początków państwa polskiego – przyznała zastępca mera miasta Brovary Larysa Vynogradova. – Jest dla mnie przykładem męstwo polskiego narodu, który zadecydował o swoim losie, zwłaszcza w tak trudnych warunkach postradziekich. Niestety Ukraina nie jest obecnie tą Europą, którą zwiedziliśmy tutaj. Jednym z celów naszej współpracy jest więc to, by Ukraina weszła godnie do Europy i zajęła w niej należyte miejsce – podkreśliła.

Zastępczyni mera towarzyszył wicedyrektor Departamentu Edukacji Volodymyr Shevchuk. Goście zwiedzili Ostrów Lednicki, gnieźnieńską katedrę, zapoznali się z pracą miejscowego szpitala oraz odwiedzili grupę producencką ,,Polanie’’ z Kłecka i gospodarstwo rolne w gminie Kiszkowo.

Oprócz porozumienia pomiędzy samorządami, podpisana została także umowa o współpracy I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie ze szkołą w Brovarach.

Starostwo Powiatowe