Smaczne i zdrowe - gimnazjum w Czerniejewie

2011-04-15

Jest to nagroda dla uczniów przyznana w ramach programu edukacyjnego „Jedz smacznie i zdrowo”. Wywalczyli ją gimnazjaliści z klasy III a przygotowując film promujący zdrowy styl odżywiania.

Road Show Truck to samochód z mobilną kuchnią, w którym odbędą się zajęcia dla uczniów prowadzone przez dietetyczkę i kucharza. Na uczniów czeka w nim wiele atrakcji. Podczas interaktywnej lekcji młodzież ma okazję poszerzyć swoją wiedzę o zdrowym i smacznym jedzeniu. Oprócz teorii jest także czas na praktykę. Pod okiem wykwalifikowanego kucharza gimnazjaliści zdobyte wiadomości wykorzystują przy kuchennym stole.

Dodatkową niespodzianką jest zabawa w grę wykorzystującą technologię Augmented Reality. Łączy ona obraz rzeczywisty z komputerowymi, wirtualnymi elementami. Ponadto uczniowie mają okazję zważyć się i zmierzyć oraz porozmawiać z dietetykiem i kucharzem. Specjaliści z chęcią odpowiadają na wszelkie żywieniowe pytania i podpowiadali, jak urozmaicić nasze codzienne menu.

Koordynatorem programu „Jedz smacznie i zdrowo” w wyróżnionym gimnazjum jest nauczycielka Marlena Błasiak. To ona zgłosiła swych uczniów zarówno do programu jak i konkursu.

Jesteśmy dumni, że uczniowie z naszej szkoły zostali wyróżnieni w konkursie programu „Jedz smacznie i zdrowo”. Ta nagroda jest dla nas ważnym sukcesem – powiedział dyrektor Henryk Czarnecki. Należy powtarzać młodzieży, że odpowiednie odżywianie ma ogromny wpływ nie tylko na wygląd zewnętrzny, lecz również na pamięć i szybsze przyswajanie nauki. Uważam, że szkoła jest doskonałym miejscem, by uczniowie zdobyli tę wiedzę i nauczyli się z niej korzystać. Ogromnie się cieszymy, że nasi podopieczni mogli wziąć udział w programie skierowanym do gimnazjów, który porusza kwestie zdrowego odżywiania.

W województwie wielkopolskim w program zaangażowało się 79 szkół. Pierwszym etapem było przeprowadzenie lekcji żywieniowych przez nauczycieli – na podstawie specjalnie przegotowanych dla nich scenariuszy. W takich zajęciach wzięło udział ponad 3500 uczniów. Główną nagrodę w konkursie, czyli tablicę multimedialną zdobyły Gimnazjum Nr 2 w Turku, Gimnazjum w Zdunach oraz Gimnazjum Nr 102 w Poznaniu. Wyróżnienie w postaci odwiedzin Road Show Trucka otrzymało aż 11 szkół.

Wizytę mobilnej kuchni programu „Jedz smacznie i zdrowo” w województwie wielkopolskim poza uczniami z Czerniejewa wygrali utalentowani gimnazjaliści z Borui Kościelnej (31.03.), Swarzędza (01.04.), Michorzewa (04.04.), Poznania (05.04.), Trzcianki (06.04.), Połajewa (07.04.), Nowego Tomyśla (08.04.), Sławska (20.04.), Kotlina (27.04.) i Grabowa nad Prosną (09.05.).

Do konkursu z całej Polski nadesłano blisko 120 filmów i ponad 700 plakatów. 20 zwycięskich klas wygrało dla swych szkół tablice multimedialne, natomiast 50 wyróżnionych otrzymało wizytę Road Show Trucka. W programie „Jedz smacznie i zdrowo” wzięło udział 458 gimnazjów. 622 nauczycieli wyedukowało w dziedzinie zdrowego odżywiania blisko 23 000 uczniów z 1014 klas. Prace uczniów można oglądać w Galerii plakatu i Galerii filmu umieszczonych na stronie internetowej www.jedzsmacznieizdrowo.pl.

Celem programu „Jedz smacznie i zdrowo” jest nauka młodzieży zasad prawidłowego i zdrowego odżywiania, zachęcanie ich do podejmowania pierwszych samodzielnych prób gotowania oraz uwrażliwianie ich na kwestię niemarnowania żywności. Program zorganizowała marka WINIARY, a partnerem społecznym programu jest Federacja Polskich Banków Żywności. Patronat honorowy objęła Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall oraz Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych.

Więcej informacji:

Karol Bandurski
Eskadra Publica
Tel.: 022 643 01 23
E-mail: k.bandurski@eskadrapublica.pl

Iwona Zaczek
Nestle Polska, Dział Komunikacji i Usług Marketingowych
Tel.: 022 607 26 24, 0600 204 933
E-mail: iwona.zaczek@pl.nestle.com

Maria Gosiewska
Federacja Polskich Banków Żywności
tel./fax. (22) 654 64 00, wew.108, 692 018 022
E-mail:

Informacje o organizatorach oraz patronach

Organizator Patron społeczny Patroni honorowi
Starostwo Powiatowe