Poznaj Szlak z przewodnikiem

2011-06-30

Od maja tego roku, Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski” ruszyła z nową inicjatywą – mianowicie z autorskim zwiedzaniem miasta z profesjonalnymi przewodnikami zrzeszonymi w Organizacji. Naszym założeniem jest pokazanie mieszkańcom ciekawostek, historii, miejsc które często na co dzień mijamy nie zastanawiając się jaką tajemnicę one skrywają.

Już 9 lipca w sobotę chcemy Państwu zaproponować trzecie kolejne darmowe zwiedzanie z naszym przewodnikiem, lecz tym razem nie będziemy zwiedzać Gniezna a spróbujemy wyruszyć na Szlak Piastowski. Pierwsze terenowe zwiedzanie zaplanowaliśmy na Ostrowie Lednickim, który jest najbliżej nas. Przewodnik, który będzie Państwa oprowadzał też nie jest przypadkowy. Pani Urszula Łomnicka, która będzie sobotnim przewodnikiem – jest wieloletnim przewodnikiem miejskim i terenowym znającym Szlak Piastowski bardzo dobrze. Oprócz tego od wielu lat mieszka nad brzegiem jeziora Lednickiego w zabytkowym dworku, który niegdyś należał do Pana Jerzego Łomnickiego, założyciela Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. To właśnie w tym dworku miała miejsce pierwsza siedziba i wystawa Muzeum Pierwszych Piastów.

Data naszego kolejnego zwiedzania nie jest przypadkowa, od 9-10 lipca na Ostrowie Lednickim odbywać się będzie impreza plenerowa „W lednickim grodzie księcia Mieszka”. Jest to impreza cykliczna podczas której na przedpolu grodu zamieszkają grupy odtwórstwa historycznego. Staną namioty i warsztaty rzemieślników, aranżując teatr-piknik historyczny. Będzie to żywa lekcja historii, gdzie w atmosferze zabawy i rozrywki propagowana będzie tradycja i obyczaje z czasów wczesnego średniowiecza – okresu związanego z początkami naszego państwa. Głównym celem imprezy jest przybliżenie szerokiej grupie odbiorców życia codziennego i zwyczajów z X i XI wieku. Podczas trwania imprezy każdy przybywający na gród będzie miał możliwość nie tylko obejrzenia ludzi w tradycyjnych strojach, przy tradycyjnych zajęciach, ale także będzie można samemu spróbować pracy pradawnych rzemieślników, pobyć chwilę w atmosferze z minionej epoki, a także skosztować tradycyjnej strawy. Osoby zainteresowane będą mogły zapoznać się z rzemiosłem dawnych warsztatów takich jak bębniarstwo, farbiarstwo, tkactwo, garncarstwo, rogownictwo, kowalstwo czy złotnictwo. Będzie można spróbować swoich sił w grach i zabawach wczesnośredniowiecznych, poznać elementy uzbrojenia wojów słowiańskich, a także techniki i zwyczaje walk. Dzięki uprzejmości dyrekcji MPP na Lednicy, wszyscy uczestnicy naszego zwiedzania będą mieli darmowy wstęp do Muzeum jak i na samą imprezę.

A to wszystko, a zwłaszcza lednicki książęcy zespół pałacowy, będzie można zobaczyć z fachowym komentarzem naszego przewodnika.

Adresatami naszej inicjatywy jest oczywiście każdy kto chciałby w ciekawy sposób spędzić dzień. Przewodnik na zainteresowanych będzie czekał o godzinie 15:00 na parkingu przy kasach do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Całość oprowadzania będzie całkowicie bezpłatna, wystarczy tylko przyjść i posłuchać.

Opracował Mateusz Wrzesiński

Starostwo Powiatowe