Poznaj miasto z przewodnikiem

2011-09-07

W ciągu ostatnich czterech miesiące w Gnieźnie, jak i na Szlaku Piastowskim, spotkania prowadzone przez OT „SP” cieszyły się sporym zainteresowaniem lokalnej społeczności.

10.09.2011r. o godz. 13:00 OT „Szlak Piastowski” po raz ostatni w tym roku zaprasza do uczestniczenia w zwiedzaniu gnieźnieńskich zabytków z profesjonalnym przewodnikiem. W najbliższą sobotę wracamy do Gniezna. Tym razem nie będziemy jednak zwiedzać całości, czy części miasta, lecz skupimy się na jednym, jakże pięknym obiekcie - kościele Św. Jana Chrzciciela. Przewodnikiem spotkania będzie Danuta Szulczyńska, wieloletnia nauczycielka, przewodnik po Szlaku Piastowskim, regionalistka, autorka kilku publikacji o Gnieźnie i okolicach m.in. „Legend Gnieźnieńskich”.

Adresatami inicjatywy jest każdy, kto chciałby w ciekawy sposób spędzić nadchodzącą sobotę. Przewodnik na zainteresowanych będzie czekał o godzinie 13:00 przy kościele Św. Jana Chrzciciela. Całość oprowadzania będzie całkowicie bezpłatna.

O zabytku słów kilka….
Kościół Św. Jana Chrzciciela, zwany jest też kościołem Bożogrobców. Około 1179r. kanonik gnieźnieński Przecław, sprowadził z Miechowa Bożogrobców – zakon powstały w czasie wypraw krzyżowych dla obrony Grobu Chrystusowego w Jerozolimie. Znakiem tego zakonu był charakterystyczny krzyż z podwójną poprzeczką, który do dziś widnieje na wieży kościoła. Historia samego kościoła Św. Jana sięga połowy XIV wieku, pochodzi on prawdopodobnie z czasu spustoszenia Gniezna przez Krzyżaków w 1331 roku. Kościół p.w. Jana Chrzciciela, spadkobierca chlubnej tradycji Zakonu Bożogrobców, jest jedynym gnieźnieńskim obiektem sakralnym i jednym z niewielu na terenie Polski, który przetrwał wieki w niezmienionej formie gotyckiego stylu. Jest to jeden z najpiękniejszych kościołów w naszym mieście, w którym nadal można podziwiać oryginalnie zachowane naścienne polichromie. Kościół nie jest ogólnodostępny, ale jak zapewniają organizatorzy przedsięwzięcia: dzięki uprzejmości księdza kanonika Kazimierza Kocińskiego, 10 września będziemy mieli przyjemność oprowadzić i opowiedzieć więcej o tym jakże pięknym zabytku, nazywanym często perełką naszego miasta.

Starostwo Powiatowe