Piastowski Festiwal Wodny – „U źródeł polskości”

2012-04-20

Hasło promujące majowe wydarzenie nawiązuje do projektu „Tu powstała Polska”, realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie – powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej Dariusz Pilak Starosta Gnieźnieński.

Ideą Festiwalu jest promocja walorów turystycznych gmin Kłecko i Mieleszyn oraz powiatu gnieźnieńskiego. Ponadto Festiwal ma wymiar historyczny. Jednym z jego celów jest pokazanie, że to w naszym regionie są źródła polskości, że tutaj narodziło się Państwo Polskie. Trzeci element to turystyka. Festiwal ma zaprezentować wszystkie rodzaje turystyki uprawianej w naszym powiecie, czyli: kajakarstwo, żeglarstwo, turystyka piesza, rowerowa i lotnicza – dodał.

Organizatorzy Festiwalu zadbali, by jego uczestnicy nie nudzili się nawet przez chwilę. Jak poinformował Karol Soberski – pomysłodawca przedsięwzięcia, wśród atrakcji Festiwalu znalazły się m.in. koncerty: Zbigniewa Wodeckiego, duetu akordeonistów „Bayan Brothers” oraz Samorządowej Orkiestry Dętej Miasta Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego, a także Piastowskie Prezentacje Kulturalne, czyli blok występów scenicznych lokalnych ośrodków kultury. Miłośników sportu przyciągnie z pewnością Marcin Bugajewski – Mistrz Świata w trialu, który podczas Festiwalu podejmie próbę pobicia rekordu Europy w skoku wzwyż na rowerze. Regaty Żeglarskie „O Piastowską Koronę” ufundowaną przez Starostę Gnieźnieńskiego oraz Festiwal Latawca i pokazy lotnicze, to kolejne z propozycji dla aktywnych. Nie zabraknie również mniej ekstremalnych doznań: Giełda Bolesławowska, Pieszy Rajd Piastowski do „Tarczy Olbrzyma”, prezentacje i zajęcia edukacyjne przygotowane przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, możliwość zwiedzenia z przewodnikiem miasta Kłecka, czy Wielkopolska Giełda Turystyczna – to tylko niektóre z atrakcji przewidzianych dla uczestników Festiwalu.

Mecenasem Piastowskiego Festiwalu Wodnego jest Marek Kozicki, burmistrz gminy Kłecko i Janusz Kamiński, wójt gminy Mieleszyn, a Patronem Honorowym - Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Dariusz Pilak, starosta gnieźnieński. Patronat merytoryczny nad częścią turystyczną Festiwalu sprawuje Wielkopolska Organizacja Turystyczna, natomiast patronem merytorycznym części historycznej Festiwalu jest Uniwersytet im. Adam Mickiewicza w Poznaniu – Instytut Kultury Europejskiej w Gnieźnie.

Najnowsze informacje dotyczące „Piastowskiego Festiwalu Wodnego” dostępne są na: www.piastowskakorona.pl

Starostwo Powiatowe