„Błękitna krew” popłynęła w następnych szkołach

2012-10-24

Akcja honorowego krwiodawstwa zorganizowana w dniach 18 i 19 października we współpracy z Oddziałem Terenowym PCK, w Zespołach Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 oraz nr 3 w Gnieźnie, cieszyła się dużym zainteresowaniem. Z 84 chętnych w pierwszym dniu zakwalifikowano grupę 63 osób, w tym szlachetnym gronie znalazł się Pan Sylwester Sip – dyrektor szkoły, oraz 2 pracowników. Jak zaznaczają pedagodzy, najlepszym sposobem na przekonanie młodych ludzi do oddawania krwi jest dawanie dobrego przykładu, co sami czynią.

Druga akcja w ZSP nr 3 zgromadziła 37 uczniów chcących pomóc drugiemu człowiekowi, podczas rejestracji zdyskwalifikowano 8 osób.

Młodzi gnieźnianie oddali 41,4 l krwi. Wśród dawców znalazła się spora grupa osób, która oddawała krew pierwszy raz, zaznaczając, że będą to czyniły podczas kolejnych zbiórek.
Pierwszym etapem projektu jest udział w warsztatach prowadzonych przez dr Jaromira Dziela – gnieźnieńskiego anestezjologa i przewodniczącego Powiatowej Rady Honorowych Dawców Krwi, wraz z pracownicami Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. Podczas prelekcji omawiane są korelacje grup krwi, poszczególne kroki honorowego krwiodawcy od podjęcia świadomej decyzji aż po ostatni etap – oddanie krwi.

Wszyscy, którzy dwukrotnie oddadzą krew w ramach projektu, będą mogli otrzymać bezpłatnie Krewkartę, czyli Kartę Identyfikacyjną Grupy Krwi – dokument, potwierdzający posiadana grupę krwi.

Starostwo Powiatowe