25 lat minęło - debata w starostwie

2014-06-18

Tego dnia obchodzona była również rocznica pierwszych w Polsce wyborów do Europarlamentu, które odbyły się równo 10 lat temu.

Debata została zorganizowana z inicjatywy Starosty Dariusza Pilaka oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Gnieźnieńskiego Telesfora Gościniaka. W debacie wzięli udział świadkowie wydarzeń z 1989 roku, politycy, samorządowcy oraz licznie zgromadzona młodzież. Spotkanie było także okazją do wyróżnienia zasłużonych osób w walce o wolność i demokrację. Okolicznościowe grawertony organizatorzy debaty wręczyli: Ewie Różyckiej, Eugenii Pikies, Romanowi Paluszak, Bonifacemu Kabacińskiemu oraz Zbigniewowi Zgorzelskiemu.

W tematykę obrad zgromadzonych wprowadził dr Paweł Stachowiak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, który przybliżył realia polityczne lat 80. ubiegłego stulecia, a także kulisy Okrągłego Stołu. Ciekawym elementem debaty była również sonda uliczna przeprowadzona wśród mieszkańców Wielkopolski. Własnymi refleksjami dotyczącymi minionych 25 lat w Polsce podzielili się ze zgromadzonymi JE Abp Henryk Józef Muszyński Prymas Senior, Poseł na sejm RP Paweł Arndt, Starszy Cechu Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Gnieźnie Stefan Pokładecki, Dyrektor ZSP nr 4 Dariusz Banicki, Richard Nungesser pastor Poznań International Church oraz Andrzej Łozowski Wójt Gminy Łubowo.

Organizacja debaty w starostwie była powiatową cegiełką do obchodów ćwierćwiecza wolnych wyborów w Polsce. Tak podsumował ideę organizacji debaty Starosta Dariusz Pilak: „Dzisiejsza debata jest celowo pomyślana - nie odbyła się 4 czerwca, bo uroczystości było wówczas bardzo dużo. My chcemy ją pokazać od strony środowisk powiatowych, jak ten czas 25 lat przeżyli, co zmienili w ramach nie tylko osobistego życia osoby które wpływały na kontekst życia społecznego w różnym przekroju.”Starostwo Powiatowe