V Ogólnopolski Turystyczny Zjazd Królewski.

2005-04-26

Był to ostatni rajd z cyklu poświęconych pięciu królom Polski koronowanym w Gnieźnie. Rajd jest jednym z projektów Strategii rozwoju Powiatu Gnieźnieńskiego.
Głównym celem Rajdu była promocja walorów krajoznawczo-turystycznych regionu gnieźnieńskiego, w którym kształtowały się początki państwa polskiego a w szczególności przypomnienie postaci Królów Polski koronowanych w Gnieźnie. Tegoroczny rajd poświęcony był postaci króla Wacława II Czeskiego.
Regulamin Rajdu przewidywał: 1 trasę dwuipółdniową, 2 trasy dwudniowe i 6 tras jednodniowych oraz trasy dowolne we wszystkich dyscyplinach turystyki kwalifikowanej. Trasy rajdowe obsługiwali przewodnicy turystyki kwalifikowanej. Trasy rajdowe obsługiwali przodownicy turystyki pieszej z Klubu Górskiego "Ornak" oraz przewodnicy z Koła Przewodników PTTK.
Ogółem w Rajdzie uczestniczyły 652 osoby w tym 34 osoby z obsługi rajdu. Na metę rajdu, która mieściła się w Młodzieżowym Domu Kultury przybyli turyści z Pyzdr, Inowrocławia, Lubonia, Mogilna, Pakości, Powidza, Witkowa, Wrześnie, Kowalewa Opactwo, Słupcy, Wągrowca, Łubowa, Kołaczkowa, Kiszkowa, Złotnik Kujawskich, Woźnik, Śremu, Kłecka, Trzemeszna, Fałkowo, Środy Wielkopolskiej i Gniezna. Najliczniejszą grupę turystów reprezentował Oddział PTTK z Lubonia /94 osoby/ otrzymali puchar ufundowany przez Prezydenta Miasta Gniezna. Nagrody indywidualne za udział we wszystkich pięciu Rajdach Królewskich otrzymali: Zbigniew Buraczewski z Inowrocławia i Antoni Brussa z Śremu, natomiast nagrodę grupową otrzymało Gimnazjum z Witkowa pod kierownictwem Tomasza Majchrzaka.
Uczestnicy oprócz świadczeń /wielobarwny znaczek, posiłek rajdowy, stempel okolicznościowy, wpis i potwierdzenie w książeczkach turystyki kwalifikowanej/ mogli również zakupić pamiątki i wydawnictwa związane z naszym regionem.
Zakończenie mety uatrakcyjnił pokaz walk rycerskich w wykonaniu wojów drużyny Macieja Kuźniewskiego. Drużyna wojów przeprowadziła również konkursy strzelania z łuku, pokazy przeciągania liny i inne. Organizatorzy zorganizowali konkurs: trójboju sprawnościowego /rzut beretem, lotkami, woreczkami/. W konkursie uczestniczyło 118 osób, zwyciężył Norbert Cieśliński z Kiszkowa, II miejsce zajął Kamil Głowinkowski z Witkowa. III miejsce zajął Piotr Górny z Gimnazjum nr 2 z Gniezna. Nagrody wręczył Mirosław Tomaszewski.
Odbyły się dwa konkursy wiedzy o Wacławie II Czeskim i Królach Polski koronowanych w Gnieźnie.

Sonia Gralak

Starostwo Powiatowe