Finał I edycji ogólnopolskiego konkursu „Tu powstała Polska” za nami

2015-05-19

Byli to uczestnicy konkursu „Tu powstała Polska”, którzy przyjechali do Gniezna, aby wziąć udział w finałowej grze miejskiej.

Aby wziąć udział w konkursie należało przygotować film promocyjny w języku angielskim dt. Gniezna, odnoszący się do ważnych wydarzeń w historii Pierwszej Stolicy Polski. Następnie na stronie www.kulturapiastowdladzieci.pl odbyło się głosowanie internautów na poszczególne filmiki. W ten sposób wyłoniona została lista laureatów, na której znalazły się zespoły ze szkół podstawowych w Słubicach, Kluczborku i Czeszewie oraz Szkoły Podstawowej nr 5 w Gnieźnie. W nagrodę, autorzy prezentowanych filmów zostali zaproszeni do Gniezna. Dodatkową atrakcją podczas dwudniowego pobytu w Grodzie Lecha było spotkanie integracyjne oraz udział w żywej lekcji historii w Ośrodku Kultury Słowiańskiej, a także udział w grze miejskiej pn. „Gdzie jesteś Panie IK?”. Gra rozpoczęła się o godz. 10.00 w piątek 15 maja na gnieźnieńskim Rynku. Uczestniczyły w niej także dwie drużyny z Językowej Szkoły Podstawowej Prymus.

Gra miejska z założenia jest odzwierciedleniem zasad gier planszowych. Miasto staje się planszą, po której poruszają się uczestnicy. W gnieźnieńskiej grze przy każdym, odpowiednio przygotowanym, punkcie/postoju uczestnicy otrzymali zestaw różnorodnych zadań do rozwiązania i wskazówki do kolejnego miejsca. Po Gnieźnie gracze wędrowali z Rynku, przez Bibliotekę Miejską, Targowisko, PKP, okolice Seminarium i Teatr Aleksandra Fredry. Meta oczywiście była przy Katedrze Gnieźnieńskiej. Priorytetową regułą gry była triada: zabawa – nauka - integracja. Nie liczyła się szybkość pokonania trasy od startu do mety, ale odnalezienie wszystkich miejsc postojowych oraz rozwiązanie zadań.

‘GDZIE JESTEŚ PANIE IK?’ odnosi się do postaci Ignacego Krasickiego. Niewielu gnieźnian wie, że w podziemiach Katedry Gnieźnieńskiej spoczywa ta jakże zasłużona dla polskiej historii i literatury osoba. Uczestnicy w trakcie swojej wędrówki zdobyli wiele różnorodnych informacji dotyczących historii miasta. Pozyskali także wiadomości o życiu, zwyczajach, ważnych postaciach i architekturze epoki średniowiecza, w oparciu o wydarzenia związane z Gnieznem. Zadania miały charakter interdyscyplinarny. Objęły działania z zakresu wiedzy o historii, języku, literaturze, ale sprawdzały również umiejętności matematyczne i manualne. Naczelnym celem projektu było przede wszystkim bliższe poznanie skarbów Gniezna.

Zabawy było co niemiara. Na zakończenie, dzięki uprzejmości Archidiecezji Gnieźnieńskiej, wszyscy uczestnicy gry wspólnie zwiedzali Katedrę.

Organizatorami konkursu byli Powiat Gnieźnieński, Miasto Gniezno oraz Językowa Szkoła Podstawowa Prymus. Organizacyjnie realizację gry miejskiej wsparli: Kuria Metropolitarna w Gnieźnie oraz Grupa Widowisk Historycznych ‘Comes’ z Gniezna. Konkurs został objęty patronatem honorowym przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu.
Starostwo Powiatowe