Jubileusz chrztu przypomina, że to Tu powstała Polska

2016-04-14

W roku 2016 obchodzimy 1050. rocznicę chrztu Polski. Jakie działania podjęło Starostwo Powiatowe w Gnieźnie w kontekście tego jubileuszu?

Starostwo Powiatowe w Gnieźnie od dawna przygotowywało się do tego ważnego dla nas wszystkich wydarzenia. Efektem jest realizacja dwóch istotnych projektów, na które udało się pozyskać dodatkowe środki z Narodowego Centrum Kultury. Pierwszy z projektów ma charakter typowo edukacyjny, ogólnopolski zasięg i w swoim wymiarze jest właściwie niepowtarzalny. Jego istotą jest przygotowanie piątego plakatu z serii „Kultura Piastów dla dzieci”, który w ilości 40 tys. egzemplarzy został rozesłany do wszystkich szkół w Polsce. We współpracy z pracownikami naukowymi Wydziału Historycznego UAM w Poznaniu powstały również gotowe scenariusze lekcji historii i karty pracy dla nauczycieli oraz uczniów wszystkich typów szkół. Materiały zawierają teksty źródłowe i profesjonalną grafikę. Uczniowie szkół podstawowych wezmą ponadto udział w ogólnopolskim konkursie, w którym nagrodą jest trzydniowy pobyt w powiecie gnieźnieńskim. Wszystkie zainteresowane osoby odsyłam na stronę www.kulturapiastowdladzieci.pl. Ostatnim elementem projektu jest przygotowanie gry turystycznej pn. „Gniezno. Ostrów Lednicki – Chrzcielnica Polski”. Na tę chwilę mogę zdradzić jedynie, że niezależne od siebie gry terenowe będą odbywały się w dwóch miejscach - na Ostrowie Lednickim i w Gnieźnie. Gra powinna być gotowa już w wakacje. Innym projektem, na który otrzymaliśmy wsparcie z Narodowego Centrum Kultury jest organizowany przez Centrum Kultury „Scena to dziwna” VII Festiwal Wyobraźni pn. „Feta na cześć Mieszka”. Będzie to wyjątkowe, trzydniowe święto nowatorskich form artystycznych. Już dziś serdecznie zapraszam w dniach 20 – 22 maja do eSTeDe.

Wspomniana gra turystyczna została nazwana „Gniezno. Ostrów Lednicki – Chrzcielnica Polski”. Czy nie tak nazywa się kampania wizerunkowa, którą Powiat Gnieźnieński realizuje wspólnie z Miastem Gnieznem i Gminą Łubowo?

Dokładnie tak. Byliśmy pomysłodawcami wspólnej kampanii. Bardzo się cieszę, że zarówno Prezydent Gniezna, jak i Wójt Gminy Łubowo chętnie podjęli się jej realizacji. Muszę przyznać, że jest to pierwsza inicjatywa o charakterze promocyjnym, w którą włączyło się kilka samorządów lokalnych. Jestem przekonana, że w przeciwieństwie do działań podejmowanych w pojedynkę to wspólne przedsięwzięcie przyniesie o wiele lepsze rezultaty. Tylko w taki sposób możemy skutecznie stawić czoła zabiegom Poznania, które dąży do zdominowania obchodów jubileuszowych. Biorąc pod uwagę wielkość budżetu oraz znaczącą rolę tego miasta, jako stolicy regionu, trudno nam oczywiście konkurować. Stąd, musimy podejmować unikatowe przedsięwzięcia, często nisko budżetowe oraz działać wspólnie, aby osiągnąć pewną równowagę wobec tego, co oferuje Poznań.

Czy zatem zgadza się Pani z głosami, że „Gniezno przegrało z Poznaniem” w ramach obchodów jubileuszowych?

Nie, absolutnie się z tym nie zgadzam. Uważam, że jako powiat gnieźnieński z Ostrowem Lednickim, mamy swoją znaczącą rolę w tegorocznych obchodach. Chciałabym zauważyć, że pewne decyzje co do terminu i miejsca ogólnopolskich uroczystości były podejmowane nie na szczeblu lokalnych władz samorządowych, ale przez władze państwowe i kościelne. Pamiętajmy, że o ile dokładna lokalizacja miejsca chrztu jest wciąż przyczynkiem do badań i rozważań podejmowanych przez wielu wybitnych naukowców, o tyle większość z nich skłania się ku dacie 14 kwietnia 966 roku. Dokładnie 1050 lat później na Ostrowie Lednickim i w Gnieźnie rozpoczną się ogólnopolskie uroczystości jubileuszowe. Jesteśmy dumni, że właśnie tego dnia oczy całej Polski zwrócone będą na nas. To jasny komunikat, że to tu powstała Polska. Chciałabym jednocześnie podkreślić, że czekające nas 14 kwietnia obchody nie wyczerpują jubileuszowych przedsięwzięć. Przed nami jeszcze wiele cennych wydarzeń o charakterze kulturalnym, religijnym, edukacyjnym, czy turystycznym.

No właśnie, co jeszcze czeka nas w tym roku, co konkretnie proponuje starostwo?

Starostwo Powiatowe w Gnieźnie wspiera bardzo dużo przedsięwzięć. Przypomnę, że w marcu br. odbył się X Zjazd Gnieźnieński, jedno z najważniejszych wydarzeń roku jubileuszowego, któremu Powiat Gnieźnieński udzielił znaczącego wsparcia finansowego i organizacyjnego. Oprócz wspomnianego już przeze mnie VII Festiwalu Wyobraźni, również w dniach od 25 do 29 maja, zorganizowany zostanie Wielki Zlot Słowian Ostrów Lednicki 2016. Za sprawą tego jedynego w swoim rodzaju turystycznego przedsięwzięcia nad brzeg jeziora Lednickiego ponownie zawitają Słowianie ze swoim historycznym obozowiskiem. Nie zabraknie w tych dniach prezentacji obrzędów starosłowiańskich, tradycyjnego rzemiosła, spotkań z ciekawymi ludźmi, koncertów czy pokazów filmowych. Całość wydarzenia uświetni widowisko plenerowe „966. Dagome Iudex”, którego reżyserem jest aktor Andrzej Pieczyński. To wspólny projekt Fundacji Scena Pobiedziska, Gminy Łubowo, Powiatu Gnieźnieńskiego, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Stowarzyszenia Kasztelania Ostrowska. W dniu 4 czerwca br., odbędzie się natomiast XX Spotkanie Młodych. Na Polach Lednickich celebrować będziemy, obok rocznicy chrztu Polski, także jubileusz 800 – lecia zakonu Dominikanów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w tym roku Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego postanowił wesprzeć bardzo dużo inicjatyw, imprez i wydarzeń kulturalnych dedykowanych rocznicy chrztu Polski, zgłoszonych przez lokalne organizacje pozarządowe w ramach otwartych konkursów ofert. Zachęcam wszystkich do odwiedzania naszej strony internetowej www.chrzcielnicapolski.pl , a szczególnie fanpage’a Chrzcielnicy Polski na Facebooku. Tam na bieżąco informujemy o wszelkich czekających nas jeszcze wydarzeniach.
Starostwo Powiatowe