Oferta turystyczna powiatu na najważniejszej imprezie targowej w Polsce

2017-02-20

Po ubiegłorocznym wzroście ruchu turystycznego w Gnieźnie i powiecie gnieźnieńskim, związanym niewątpliwie z jubileuszem 1050 – lecia Chrztu Polski, nadszedł czas na kolejny jubileusz. Rok 2017 to 600 – lecie Prymasostwa w Polsce. Powiat Gnieźnieński z myślą o nadchodzącym sezonie turystycznym, przygotowuje również w roku bieżącym ciekawą ofertę wydarzeń jubileuszowych. W tegorocznych targach Powiat uczestniczył w charakterze podwystawcy Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej. Podobnie jak w roku ubiegłym, motywem przewodnim promującym stoisko regionalne Wielkopolski był Szlak Piastowski, nierozerwalnie związany z początkami państwa polskiego.

Prezentacji regionu towarzyszyły również i inne wydarzenia, takie jak: V edycja Festiwalu Podróżniczego "Śladami marzeń” czy spotkanie ze zdobywcą obu biegunów ziemi Markiem Kamińskim.

Powiat Gnieźnieński zaprezentował całą swoją ofertę turystyczną. Oprócz sztandarowych pozycji z serii „Tu powstała Polska”, odnoszących się do piastowskiej spuścizny regionu, prezentowane były wydawnictwa dotyczące turystyki aktywnej (rowerowej, wodnej i konnej), foldery opisujące perły architektury powiatu (drewnianej oraz pałace i dwory), szlak mitów i legend, szlak św. Jakuba oraz ciekawostki ziemi gnieźnieńskiej. Ponadto na stoisku Powiatu można było otrzymać mapy wszystkich pięciu szlaków rowerowych (stworzonych w latach poprzednich i do dziś nadzorowanych przez powiat), jak również różnorodne gadżety oraz książki z serii „Kultura Piastów dla dzieci”. Dużym powodzeniem cieszyła się również nowo wydana mapa atrakcji turystycznych, jak i wydane jeszcze w ubiegłym roku, związane z jubileuszem Chrztu Polski, dwie gry terenowe - jedna dotycząca Gniezna, druga Ostrowa Lednickiego. Ponadto, odwiedzający dopytywali się o świeżo wydany przewodnik pn. „13 pomysłów na Gniezno i okolice”, który na co dzień można nabyć m.in. w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Gnieźnie.

Dla osób odwiedzających stoisko wielkopolski zostało w tym roku przygotowane nowe wydawnictwo - kalendarium Szlaku Piastowskiego w roku 2017, które zostało wydane przez Klaster Turystyczny „Szlak Piastowski w Wielkopolski”. Ulotka zawiera spis wszystkich cyklicznych imprez na szlaku, w tym m.in. informację na temat Koronacji Królewskiej w Gnieźnie, imprez odbywających się na terenie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, czy też na temat II edycji Weekendu na Szlaku Piastowskim, który w tym roku odbędzie się w dniach 5-7 maja.

Warto odnotować fakt, iż Powiat Gnieźnieński jako członek WOT miał możliwość skorzystania z preferencyjnych warunków uczestnictwa we wspólnej prezentacji regionu. Na stoisku prezentowane były tylko i wyłącznie materiały własne podwystawców, zgodnie z przyjętym regulaminem udziału w imprezach targowych, opracowanym przez Wielkopolską Organizację Turystyczną. Co jednak ważne, materiały promocyjne Powiatu opisują wszystkie najważniejsze zabytki i atrakcje leżące na terenie poszczególnych gmin, stąd oferta turystyczna Powiatu była w pełni kompleksowa. Materiały Powiatu, podobnie jak w latach ubiegłych, cieszyły się bardzo dużym powodzeniem, szczególnie w sobotę i niedzielę, kiedy impreza miała charakter otwarty (piątek był tzw. dniem branżowym). Wystąpienie Powiatu można uznać za udane. Pozostaje mieć nadzieję, że i w roku 2017 będzie spore zainteresowanie turystów naszym regionem, miejscem gdzie powstała Polska.

Starostwo Powiatowe