Zostań ambasadorem rowerowym Powiatu Gniezno

2019-11-08

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem szlaków rowerowych Powiatu Gnieźnieńskiego i zależy Tobie na odpowiednim oznakowaniu szlaków – zostań ambasadorem rowerowym Powiatu Gniezno. Zgłoś wszelkie ubytki na trasach szlaku, a otrzymasz zestaw gadżetów rowerowych z logo powiatu.

Przypomnijmy, oficjalne otwarcie powiatowego systemu szlaków rowerowych odbyło się w maju 2014 roku. Każdego roku szlaki są monitorowane przez przedstawicieli starostwa, którzy objeżdżają wszystkie szlaki rowerowe w obie strony na rowerach. Na podstawie corocznych inwentaryzacji są podejmowane naprawy w oznakowaniu szlaków oraz następuje ich odświeżenie (m.in. z powodu korozji drewna, wyblaknięcia farb itp.). Dzięki takiemu gospodarskiemu podejściu infrastruktura szlaków rowerowych jest utrzymana w odpowiednim stanie, nie ma problemów z przejechaniem pętli.

Wartym odnotowania jest fakt, iż w wyniku nawałnicy, która przeszła przez powiat gnieźnieński w dniu 11 sierpnia 2017 roku, ucierpiały również szlaki rowerowe. Najwięcej uszkodzeń odnotowano na szlaku zielonym, na odcinku przed i za jeziorem Głęboczek, przez Lasy Nowaszyckie, Lasy Królewskie do Dębówca. Na tym odcinku przez okres blisko 2 lat obowiązywał całkowity zakaz wstępu do lasu. Drobne naprawy konieczne były do wykonania na szlaku szarym, za Gołąbkami do Dębówca, a także na szlaku żółtym, na odcinku od ul. Pustachowskiej do Gębarzewa. Szlaki rowerowe Powiatu Gniezno ponownie stały się dostępne dla pasjonatów dwóch kółek w lipcu br. Szlakom przywrócono pełną przejezdność, odnowiono oznakowanie, a także wycięto krzewy w miejscach zasłaniających kierunkowskazy.

Aktualnie przez teren powiatu gnieźnieńskiego przebiega ok. 340 km szlaków rowerowych, czyli sześć głównych tras:

 

Starostwo Powiatowe