Aktualizacja: 14.03.2022, godz. 13:00
--------------------------------------------------------------
Ustawa gwarantuje legalność pobytu obywatelom Ukrainy, a także ich małżonkom niemającym obywatelstwa ukraińskiego, którzy wjechali z Ukrainy do Polski od początku rosyjskiej inwazji. Przeczytaj, co podpisana ustawa gwarantuje ukraińskim uchodźcom:
Regulacja umożliwi też wypłatę świadczeń tym, którzy zapewnią wyżywienie i zakwaterowanie obywatelom Ukrainy. Pieniądze będą wypłacane za okres maksymalnie 60 dni, ale w uzasadnianych przypadkach może być on przedłużony. Świadczenia będą wypłacane na podstawie wniosków.
Ważne: Większość przepisów ustawy nie dotyczy Ukraińców, którzy przebywali w Polsce legalnie przed wojną. Terminy ważności ich wiz krajowych i zezwoleń na pobyt czasowy, które upłynęłyby w czasie wojny, zostaną jednak na jej mocy wydłużone do końca roku. Nowe przepisy weszły w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i obowiązują, co do zasady, z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.
Każdy obywatel Ukrainy może przekroczyć granicę bez względu czy posiada ważny czy nieważny dokument. W nadchodzącym tygodniu będzie procedowana ustawa, która usprawni i przyspieszy procedowanie statusu uchodźców z Ukrainy w kontekście ich pobytu w naszym kraju. RCB (Rządowe Centrum Bezpieczeństwa) sms-ami informuje uchodźców z Ukrainy, że mogą schronić się w Polsce. Granicę mogą przekroczyć nawet nie mając jakiegokolwiek dokumentu tożsamości. Dla uchodźców służby graniczne uruchomiły tak zwane punkty recepcyjne przy przejściach granicznych i punkty informacyjne na dworcach, a PKP darmowe przejazdy.
Osoby poszukujące schronienia w powiecie gnieźnieńskim zgłaszają się do Urzędu Gminy. Procedura zgłaszania się uchodźców w gminach powiatu gnieźnieńskiego:
Wariant 1
Jeśli uchodźcy nie oczekują zapewnienia noclegu i wyżywienia wystarczy, że zgłoszą się do Urzędu Gminy, w której znaleźli schronienie i zarejestrują swój pobyt zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ewidencji ludności.
Wariant 2
Jeśli uchodźcy potrzebują noclegu i wyżywienia, Urząd Gminy w uzgodnieniu z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego kieruje obywatela Ukrainy do punktu recepcyjnego. Punkt ten zlokalizowany jest na Międzynarodowych Targach Poznańskich, czynny jest całą dobę. Odpowiednie służby dbają o to, żeby osoby przybywające z Ukrainy otrzymały więcej informacji na temat pobytu w Polsce, ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek, nocleg, a także skierowanie do tymczasowego miejsca zakwaterowania. Pomoc jest udzielana na podstawie informacji o przekroczeniu granicy od 24 lutego, czyli od dnia rozpoczęcia konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy.
---------------------------------------------------------------
Infolinia +48 61 850 87 77 lub 61 854 99 00
Punkt Recepcyjny: Międzynarodowe Targi Poznańskie (niedaleko Dworca Głównego PKP w Poznaniu)
Punkt czynny całą dobę (24/7).
W Gnieźnie uruchomione zostały punkty wydawania żywności i odzieży dla uchodźców z Ukrainy.
Obywatele Ukrainy odbierać mogą:
- żywność w siedzibie Caritas, Osiedle Orła Białego 20, przy Szkole Podstawowej nr 10, poniedziałek-piątek, 9.00-14.00.
- odzież i żywność w magazynie prowadzonym przez Powiat Gnieźnieński w hali sportowej przy ul. Sobieskiego 20 w Gnieźnie, poniedziałek-piątek, 12.00-18.00, sobota 9.00-13.00.
W zakresie pomocy medycznej, każdy obywatel Ukrainy, który przybył do Polski, w związku z konfliktem zbrojnym i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do POZ, czy szpitala – otrzyma pomoc medyczną na takich samych zasadach jak obywatele Polscy.
Miasto Gniezno doraźnie kwateruje uchodźców m.in. w hotelu Lech w Gnieźnie, obecnie przebywa tam grupa kilkunastu osób z Ukrainy. Od 1 marca, codziennie w godzinach od 6:00 do 22:00 pod numerem telefonu 662-233-196 Straż Miejska będzie udzielać informacji związanych z pobytem w Gnieźnie uchodźców z Ukrainy. Ważne: państwo polskie na razie nie finansuje pobytu uchodźców w domach prywatnych. Osoby opiekujące się uchodźcami z Ukrainy organizują to na własny koszt. Przypominamy, że pomoc uchodźcom z Ukrainy koordynuje państwo polskie za pośrednictwem wojewodów.
Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informację dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy. W materiale znalazły się praktyczne wskazówki dotyczące zapisania dziecka do szkoły oraz praw, jakie przysługują uczniom z zagranicy w polskich szkołach. Zbierz dokumenty z dotychczasowej nauki dziecka (świadectwa, zaświadczenia itp.). Jeśli ich nie masz - napisz oświadczenie o sumie ukończonych lat nauki ze wskazaniem placówki, do której dziecko uczęszczało:
• Skontaktuj się z wybraną polską szkołą i złóż wniosek o przyjęcie do szkoły. Decyzję o przyjęciu podejmuje dyrektor placówki.
• Szkoła podstawowa, w rejonie której mieszkasz, ma obowiązek przyjąć Twoje dziecko. Pozostałe szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe przyjmują dzieci w miarę posiadania wolnych miejsc.
• Jeżeli w wybranej szkole nie ma miejsc w danej klasie, skontaktuj się z urzędem gminy, w której mieszkasz i poproś o wskazanie szkoły, w której Twoje dziecko będzie mogło się uczyć.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Przedszkola w Gnieźnie: https://www.gniezno.eu/katalog/lista/k35/
Szkoły podstawowe w Gnieźnie: https://www.gniezno.eu/katalog/lista/k36
Szkoły ponadpodstawowe (uczniowie w wieku od 14 lat), których organem prowadzącym jest Powiat Gnieźnieński:
I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego;
II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki;
Zespół Szkół im. Jana III Sobieskiego ( III LO);
Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia;
Zespół Szkół Przyrodniczo-Usługowych im. Stanisława Mikołajczyka;
Zespół Szkół Technicznych im. Papieża Jana Pawła II;
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3;
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Dezyderego Chłapowskiego w Witkowie.
Powiatowy Urząd Pracy w Gnieźnie uruchomił Punkt Informacyjny dla obywateli Ukrainy, w którym specjalista ds. cudzoziemców udziela wszelkich informacji związanych z zatrudnieniem osobom przybywającym z Ukrainy, w tym prezentację dostępnych ofert pracy w Gnieźnie oraz powiecie gnieźnieńskim.
Gniezno, ul. Sobieskiego 20
Punkt czynny jest w godz.: 7:30 – 15:30.
W tych godzinach funkcjonuje również informacja telefoniczna dla obywateli Ukrainy pod nr tel.: 61 669 70 11 (obsługa w języku polskim). Urząd zbiera również informacje od pracodawców dot. zainteresowania zatrudnieniem cudzoziemców - adres e-mail: d.kubasik@gniezno.praca.gov.pl
UWAGA: Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa zrzeszająca przedsiębiorców, włącza się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Na stronie (https://wiph.pl/ukraina-oferty/) dostępna jest bezpłatna Platforma Ofert Pracy za pomocą której w jednym miejscu zebrane zostaną oferty pracy dla Uchodźców z Ukrainy.
Platforma będzie na bieżąco aktualizowana i udostępniana podmiotom pomagającym Ukraińcom, jak również jednostkom samorządów terytorialnych. W ten sposób oferty pracy będą docierały bezpośrednio do organizacji wydelegowanych do pomocy Uchodźcom w naszym regionie, a przez nich bezpośrednio do potrzebujących.
Poniżej podajemy przydatne adresy stron internetowych, które rozwieją wszelkie wątpliwości związane z pomocą dla uchodźców z Ukrainy:
1. Infolinia wyłącznie dla obywateli Ukrainy
2. Formularze zgłoszeniowe dla osób, które potrzebują pomocy i chcą pomóc
https://pomagamukrainie.gov.pl/
3. Przydatne informacje z wydziały Spraw Cudzoziemców
https://migrant.poznan.uw.gov.pl/
4. Urząd Miasta w Gnieźnie
https://www.gniezno.eu/wiadomosci/1/wiadomosc/205509/pomoc_dla_ukrainy__informacje_aktualizowane
- 61 854 99 00 lub 61 850 87 77 Wielkopolskie Centrum Zarządzania Kryzysowego - tu należy dzwonić z wszelkimi pytaniami dotyczącymi uchodźców.
- 61 426 05 10 lub 604-512-000 Straż Miejska, koordynuje pomoc w Gnieźnie (przede wszystkim zakwaterowanie uchodźców).