BIPŚroda, 07.6.2023

Początek roku szkolnego

Początek roku szkolnego
Od tego, jaką młoda osoba wybierze drogę edukacji, od tego czy trafi na mądrych, zaangażowanych nauczycieli, mających poczucie wielkiej odpowiedzialności i etyki, będzie zależało czy zdobędzie zawód umożliwiający znalezienie satysfakcjonującej pracy, czy dostanie się na renomowaną uczelnię, czy będzie mądrym Polakiem, z którego będziemy wszyscy dumni.

Posyłacie Państwo swoje dziecko do szkoły z wiarą, że zdobędzie tam dobre wykształcenie, że będzie tam bezpieczne. Oczywistym jest stwierdzenie, iż aby sukces edukacyjny był możliwy, muszą chcieć tego obydwie strony: uczniowie muszą chcieć się uczyć, a nauczyciele chcieć ich nauczyć. Staramy się stworzyć do tego odpowiednie warunki. Dla uczniów od tego roku szkolnego będzie więcej stypendiów. Otrzymywać je będzie młodzież, która osiąga najwyższe oceny z poszczególnych przedmiotów. Nauczyciele będą mogli natomiast otrzymywać dodatek motywacyjny nie w wysokości 30 zł – jak to było do tej pory, ale w wysokości kilkuset złotych. Mam nadzieję, że zmotywuje to jednych i drugich do intensywnej pracy. Jeżeli nie, to cena jaką przyjdzie za to zapłacić będzie bardzo wysoka – nie znalezienie się na liście studentów, bezskuteczne szukanie pracy, w konsekwencji bieda i frustracja.

Miniony rok obfitował w konkursy na stanowiska dyrektorskie. Uważamy, że tak jak uczeń i nauczyciel podlegają weryfikacji, tak samo ocenie pracy powinien poddawać się dyrektor. A taką formą oceny jest właśnie konkurs. Do tego, aby dyrektorzy szkół byli wyłaniani na drodze konkursowej, a nie przedłużania kadencji osobom, które do tej pory pełniły te funkcje, zobligowała zresztą Zarząd Powiatu Komisja Oświaty Rady Powiatu. Jestem przekonany, że na dyrektorów wybrani zostali najlepsi kandydaci. To bardzo ważne, bo to właśnie dyrektor organizuje pracę szkoły a przez to od niego zależy, jakie placówka osiąga wyniki.

Rok temu powołaliśmy Centrum Kształcenia Praktycznego, którego celem jest nauka w zakresie potrzebnych na rynku pracy zawodów, przekwalifikowywanie osób dorosłych, które mają problemy ze znalezieniem pracy. CKP współpracuje z Powiatowym Urzędem Pracy i firmami – późniejszymi pracodawcami absolwentów, aby uczyć takich umiejętności, na które czekają firmy. Dzięki temu młodzież kształcona w CKP ma właściwie zapewnione zatrudnienie.

Staramy się również dbać o to, aby nauka obywała się w godnych i bezpiecznych warunkach. Pozyskujemy więc fundusze zewnętrzne , aby przeprowadzić w szkołach remonty i modernizacje. Pozyskaliśmy m.in. z MEN 181 tys. 500 zł na budowę bądź rozbudowę monitoringu wizyjnego w placówkach oświatowych po to, by nasza młodzież czuła się bezpiecznie. Uzyskaliśmy fundusze na budowę boiska ze sztuczną nawierzchnią przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Gnieźnie. 1 143 tys. kosztuje modernizacja systemu grzewczego wraz z termomodernizacją i usunięciem eternitu z dachu Zespołu Placówek Wsparcia Rodziny ,,Droga do domu’’ w Trzemesznie.

Nie chwaliłbym się przed Państwem tymi osiągnięciami, gdyby nie próba zdyskredytowania naszych działań w oczach społeczeństwa przez przeciwników politycznych. Zapewniam Państwa, że nie wystraszymy się tego histerycznego krzyku, pomówień i gróźb i dalej będziemy wspierać gnieźnieńską oświatę, by zapewnić jak najlepszy start w dorosłe życie naszym młodym gnieźnianom. Mieszkaniec Gniezna i innych miejscowości powiatu gnieźnieńskiego nie powinien być w niczym gorszy od mieszkańca Poznania, Wrześni czy Konina. Powinien mieć takie same szanse dostania się na studia, znalezienia dobrego zatrudnienia. Chciałbym jak najczęściej słyszeć, że uczeń szkoły z naszego powiatu odniósł sukces w takiej czy innej dziedzinie, że absolwenci tych szkół są cenionymi fachowcami, że mogą prowadzić dostatnie życie, że są porządnymi i szczęśliwymi ludźmi.

Szanowni Państwo, Gniezno nie zasługuje na to, żeby być dużą wioską bezrobotnych ludzi. Nie zasługujemy na to, żeby być zaściankiem Polski.

Podstawą rozwoju społeczeństwa jest edukacja. ,,Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie’’. Taki będzie powiat gnieźnieński, jakie jego młodzieży chowanie.
Szanowni Nauczyciele, Szanowni Rodzice, jakich wykształcimy i wychowamy ludzi, wśród takich będziemy żyć.

Starosta Gnieźnieński Krzysztof Ostrowski
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki