BIPPiątek, 09.6.2023

Wizyta włoskiej delegacji z prowincji Di Forli - Cesena

Włosi przyjechali na zaproszenie Starosty Gnieźnieńskiego Jacka Kowalskiego, który wizytował prowincję Di Forli – Cesena na przełomie czerwca i lipca br.

Głównym celem wizyty delegacji włoskiej była problematyka podjęcia stosunków gospodarczych i handlowych pomiędzy obu regionami. Włosi wyrazili ponadto spore zainteresowanie ścisłą współpracą w zakresie rolnictwa i ochrony środowiska.

Program wizyty Włochów składał się z części politycznej i gospodarczej. Część polityczna obejmowała wspólne rozmowy Starosty Gnieźnieńskiego z Prezydentem prowincji Di Forli – Cesena. Natomiast część gospodarcza miała charakter spotkań branżowych z udziałem pozostałych członków delegacji włoskiej.

Goście z Włoch wzięli udział w spotkaniach z przedstawicielami organizacji młodzieżowych i szkół, przemysłu i handlu, przemysłu rolniczego z terenu powiatu oraz powiatowymi specjalistami z zakresu programu SAPARD, przedstawicielami firm budowlanych i rzemieślniczych oraz z osobami zainteresowanymi tematyką recyklingu i gospodarki odpadami, jak również z osobami zainteresowanymi tematem wnioskowania o pomoc finansową z Unii Europejskiej.

Jak podkreślił Starosta Gnieźnieński Jacek Kowalski: „Włosi są doświadczonym członkiem Unii Europejskiej, krajem wysoko rozwiniętym. Chcemy ich doświadczenia przenieść na grunt naszego powiatu. Wierzę, ze będzie to możliwe, że nasi partnerzy podpowiedzą nam jak obniżyć wysoką stopę bezrobocia. Wierzę też, że w takich branżach jak budownictwo, ochrona środowiska czy rolnictwo wspólnie osiągniemy wiele.”

Dla Włochów wizyta w Powiecie Gnieźnieńskim była okazją do rozpoznania lokalnego rynku i nawiązania pierwszych kontaktów. Jak zapewniał Prezydent prowincji Di Forli – Cesena wizyta ta na pewno zaprocentuje w przyszłości. W podobny sposób przed kilkoma laty Włosi nawiązali współpracę gospodarczą z prowincjami z Niemiec i Hiszpanii.

Prowincja Di Forli – Cesena leży w północno – wschodniej części regionu Emilia – Romagna, pomiędzy Morzem Adriatyckim i Apeninami. Zajmuje powierzchnię 2,376 km 2. W prowincji, na terenie 30 gmin, zamieszkuje 362 tys. mieszkańców. Na 100 mieszkańców przypada 11 przedsiębiorstw. Dochód na jednego mieszkańca w skali roku wynosi 21 tys. euro, co plasuje Prowincję Di Forli – Cesena na 6 – tym miejscu wśród wszystkich prowincji w regionie Emilia – Romagna. Bezrobocie w całym regionie osiąga poziom minimalny i oscyluje na poziomie 3,3 %, podczas, gdy w całych Włoszech bezrobocie wynosi 9 % (wg danych z 1999 roku). Głównymi działami gospodarki są: turystyka, rolnictwo, mechanika, informatyka oraz usługi. Dość mocno rozwijają się takie branże jak: pończosznictwo, przemysł związany z modą oraz produkcja mebli tapicerowanych.

Agnieszka Rzempała-Chmielewska

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki