Ekologiczne seminaria rozpoczął pan Marek Beer, zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, który omówił kwestie odnawialnych źródeł energii w Wielkopolsce. Przedstawił on rolę i obowiązki samorządu województwa w zakresie gospodarki energetycznej. Prowadzony jest bilans zasobów odnawialnych źródeł energii, do których można zaliczyć przede wszystkim: energię słoneczną, wiatrową, geotermalną, wód powierzchniowych i biomasy.
Kolejne prezentacje należaÅ‚y do przedstawicieli Instytutu Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa. Zapoznano uczestników z uregulowaniami prawnymi produkcji biopaliw w Polsce, zaprezentowano produkcjÄ™ biodiesla i bioetanolu. Oprócz części merytorycznej przedstawiono również praktyczny pokaz produkcji biodiesla, używajÄ…c maÅ‚ego reaktora, który można wykorzystywać na potrzeby wÅ‚asne. Pokazy zaprezentowaÅ‚a również firma ASKET z Poznania. Wystawiona zostaÅ‚a zasada dziaÅ‚ania brykieciarki, z której otrzymuje siÄ™ tanie paliwo opaÅ‚owe w technologii Biomasser zastÄ™pujÄ…ce wÄ™giel. WspaniaÅ‚e prelekcje zaprezentowaÅ‚a pani doc. dr hab. Anna Grzybek z IBMER oddziaÅ‚ Warszawa na temat produkcji i perspektyw wykorzystania biogazu, a także propozycje dla gmin zastosowania biopaliw. Na konferencji pojawiÅ‚ siÄ™ również wÄ…tek gazów i odorów w gospodarstwie, źródeÅ‚ finansowania inwestycji biopaliwowych. Wszystkie zadania Instytutu Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa realizowane sÄ… przez projekt BioMotion w ramach programu Inteligentna Energia dla Europy (IEE). Głównym zadaniem tego projektu jest dziaÅ‚anie powodujÄ…ce zwiÄ™kszenie udziaÅ‚u biopaliw na rynku paliwowym. Jak podaje Komisja Europejska „udziaÅ‚ biokomponentów w rynku paliw transportowych każdego z paÅ„stw czÅ‚onkowskich ma osiÄ…gnąć poziom co najmniej 10% w 2020 r.” Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia w Polsce, aby osiÄ…gnąć te zamierzenia.
Dalsze wykłady dotyczyły preferencyjnych kredytów w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz zasada działania kolektorów słonecznych. Na konferencję licznie przybyli przedstawiciele kadry naukowej i studenci z Instytutu Ochrony Środowiska Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie. Prof. dr hab. Janusz Sławiński wraz z inż. Justyną Karasiewicz omówili możliwości uprawy i wykorzystania trzciny chińskiej do celów energetycznych.
Ważnym motywem konferencji byÅ‚o omówienie roli produkcji biopaliw w rozwoju gospodarstw w powiecie gnieźnieÅ„skim, której podjÄ…Å‚ siÄ™ CzÅ‚onek ZarzÄ…du Powiatu GnieźnieÅ„skiego, Wojciech Krawczyk. KorzystajÄ…c ze swojej wiedzy i wczeÅ›niejszych doÅ›wiadczeÅ„ utwierdziÅ‚ sÅ‚uchaczy o potencjale wykorzystania odnawialnych źródeÅ‚ energii w naszym regionie. - Promocja odnawialnych źródeÅ‚ energii to zadanie powiatu – rozpoczÄ…Å‚ przemówienie CzÅ‚onek ZarzÄ…du - ObserwowaÅ‚em ustawÄ™ o biopaliwach, oczekiwania byÅ‚y duże. W 2006 roku, z siedzÄ…cym tutaj Krzysztofem KaletÄ…, Radnym Sejmiku, zorganizowaliÅ›my praktyczny pokaz biopaliw na terenie powiatu gnieźnieÅ„skiego. CieszyÅ‚o siÄ™ to wtedy dużym powodzeniem. – miÅ‚o wspomina pan Krawczyk - BÄ™dziemy promować odnawialne źródÅ‚a energii, a zwÅ‚aszcza biopaliwa. Po analizie wszystkich danych sformuÅ‚owaÅ‚em cztery punkty, dlaczego biopaliwa warto „siać”. Pierwszy punkt jest to aktywacja obszarów wiejskich przez stworzenie nowych miejsc pracy. Po drugie poprawi to gospodarkÄ™ pÅ‚odozmianowÄ…. Po trzecie zwiÄ™kszy siÄ™ krajowa produkcja pasz biaÅ‚kowych, a po czwarte jest to stworzenie alternatywnego wykorzystania potencjaÅ‚u rolnictwa. W wyniku tych czterech punktów uważam, że rolnicy powinni rozpocząć produkcjÄ™ biopaliwa, majÄ…c surowce na polu. My bÄ™dziemy zachÄ™cać rolników, żeby skorzystali z tej możliwoÅ›ci – zapewniÅ‚ zaproszonych goÅ›ci.
W Polsce funkcjonuje już wiele gmin, które zastosowały różne rozwiązania z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w budownictwie, miejscowym przemyśle i in. Warto więc skorzystać z tych doświadczeń i przełamać krążące wśród społeczności obawy na temat biopaliw. Lokalne samorządy wspólnie z mieszkańcami mają ogromne pole do popisu i możliwości w poprawie stanu środowiska, a także kwestii ekonomicznej. Korzyści mogą być imponujące. Konieczne staje się w tym wypadku stworzenie systemu szkoleniowo-doradczego dla samorządów terytorialnych, które to mają decydujący głos w etapach powstawania nowych pomysłów na ich terenie. Dodatkowo wspieranie inwestycji proekologicznych i przyspieszenie regulacji prawnych zachęci społeczeństwo do korzystania z odnawialnych źródeł energii. Tego typu konferencje i spotkania pozwalają zapoczątkować czynności zmierzające do pielęgnowania naszego wspólnego dobra, jakim jest środowisko naturalne.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa: www.naszesrodowisko.pl.