Celem spotkania było omówienie zasad, na jakich młodzi z obu miast mają wymieniać się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami i uwagami. Organizatorom chodzi bowiem o to, iż nastolatkowie powinni sami przejawiać jak najwięcej inicjatywy, stawiać na własną samodzielność i twórcze myślenie.
Z wtorkowych propozycji najbardziej podobały się takie, jak: wspólne przygotowywanie posiłków, obcowanie w życiu codziennym np. towarzyszenie podczas odrabiania lekcji, organizowanie planu wycieczek dla rówieśników i ich realizacja, udział w imprezach sportowych.
Powiat gnieźnieński już od kilku lat prowadzi ożywioną współpracę ze Związkiem Humanistów Niemieckich. W przyszłym roku planowana jest wizyta młodzieży z Berlina i okolic w Gnieźnie- powiedział Maciej Walery z Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu. - Planowany termin wizyty w Gnieźnie to 25 do 31 października 2009 roku. Powiat gnieźnieński wraz ze Związkiem Humanistów Niemieckich po raz kolejny stara się o pozyskanie funduszy na współfinansowanie projektu. Wspólny wniosek o dofinansowanie programu spotkania, który jest już gotowy, zostanie złożony do fundacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży- dodał.
Maren Sterzik była w Gnieźnie po raz trzeci. Stwierdziła, że młodzież niemiecka jest zachwycona urokami naszego powiatu oraz znajomością z polskimi rówieśnikami. Dlatego warto kontynuować współpracę- argumentowała.
Młodzież urodzona po 1989 roku jest pozbawiona obciążeń- podsumował D. Pilak. Dla nich czymś naturalnym jest życie bez granic państwowych, bez murów i kompleksów. Im łatwiej jest się integrować, a my musimy im w tym pomagać.