BIPNiedziela, 04.6.2023

WSPÓLNA SESJA, WSPÓLNE ŚWIĘTOWANIE

WSPÓLNA SESJA, WSPÓLNE ŚWIĘTOWANIE
Wcześniej, w katedrze, podczas mszy św.,której przewodniczył abp Henryk Muszyński za poległych powstańców, modlili się wierni z Gniezna i okolic. Uczestniczyli w niej także ułani oraz kompania honorowa Wojska Polskiego z 33. Bazy Lotniczej w Powidzu oraz Samorządowej Orkiestry Dętej Powiatu i Miasta Gniezna.

Po mszy nastąpił przemarsz na cmentarz św. Piotra, gdzie pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, zebranych gości i mieszkańców powitał Robert Gaweł, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

- Witaj nam Å›wicie, witaj jasnoÅ›ci, nieba błękicie, sÅ‚oÅ„ce wolnoÅ›ci – zawoÅ‚aÅ‚ pod pomnikiem Robert GaweÅ‚. - Rodacy! W 90. rocznicÄ™ wybuchu Powstania Wielkopolskiego myÅ›li nasze kierujÄ… siÄ™ ku grobom tych, którzy swym mÅ‚odym życiem okupili wolność naszej ukochanej Ojczyzny. Insurekcja Wielkopolska odniosÅ‚a sukces, ponieważ pracowaÅ‚y na to pokolenia Wielkopolan. Wszystko, co od ponad sto lat byÅ‚o tÅ‚umione pod jarzmem niewoli, wybuchÅ‚o ze zdwojonÄ… siłą i znalazÅ‚o wyraz w walce. Za lata upokorzeÅ„, za niszczenie polskiej kultury, za odbieranie ziemi ojców, za bite w szkoÅ‚ach dzieci, naród odpowiedziaÅ‚ siłą oręża. ZwyciÄ™ski orzeÅ‚ wykuty z kamienia już od siedemdziesiÄ™ciu piÄ™ciu lat rozpoÅ›ciera skrzydÅ‚a nad grobami powstaÅ„ców tutaj w Akropolu Naszych Bohaterów. Niech pamięć o Powstaniu Wielkopolskim nigdy na tej ziemi nie zaginie. ChwaÅ‚a PowstaÅ„com Wielkopolskim, którzy przynieÅ›li nam wolność! Radujemy siÄ™ w tym dniu wspaniaÅ‚ym, bo to dzieÅ„ naszej niepodlegÅ‚oÅ›ci. Niech żyje Gniezno! Niech żyje Wielkopolska! Niech żyje Polska!

Po uroczystościach na cmentarzu, zakończonych Apelem poległych, odbyła się uroczysta sesja, z udziałem licznych gości, wśród których był abp Henryk Muszyński, były premier Jarosław Kaczyński, senator Piotr Gruszczyński, posłowie: Tadeusz Tomaszewski, Paweł Arndt, Witold Czarnecki, Zbigniew Dolata, starosta Krzysztof Ostrowski, prezydent Jacek Kowalski.

- Nie można zbudować przyszÅ‚oÅ›ci bez odwoÅ‚ywania siÄ™ do przeszÅ‚oÅ›ci, do tego wszystkiego, co byÅ‚o w niej wielkie i piÄ™kne. WÅ›ród tej chlubnej tradycji jest także zwyciÄ™skie Powstanie Wielkopolskie – mówiÅ‚ JarosÅ‚aw KaczyÅ„ski.

Metropolita GnieźnieÅ„ski podziÄ™kowaÅ‚ natomiast wÅ‚adzom samorzÄ…dowym za zorganizowanie uroczystoÅ›ci. – DziÄ™kujÄ™ za to, że możemy tak godnie uczcić tych, którym w dużym stopniu zawdziÄ™czamy to, że żyjemy w wolnej Ojczyźnie.

- Jestem przekonany, że w cywilizacji, która rozwija siÄ™ w tempie oszaÅ‚amiajÄ…cym, nie do ogarniÄ™cia przez jednostkÄ™, w Å›wiecie, w którym nikt z nas nie potrafi wyobrazić sobie rozwoju w dÅ‚uższym okresie czasu, w Å›wiecie peÅ‚nym zagrożeÅ„ patriotyzm jest niezbÄ™dny po to, by przetrwać – stwierdziÅ‚ starosta Krzysztof Ostrowski. – Historia dowiodÅ‚a, że Polacy dzielnie stawali w chwilach próby. Tak byÅ‚o też w Powstaniu Wielkopolskim. Gorzej bywaÅ‚o w czasach pokoju, kiedy prywata i tradycyjny polski indywidualizm utrudniaÅ‚y nam budowÄ™ silnego paÅ„stwa. Przez ostatnie lata Polska cieszyÅ‚a siÄ™ dobrÄ… koniunkturÄ… na arenie miÄ™dzynarodowej, jak i wewnÄ™trznej. Taka sytuacja nie bÄ™dzie jednak trwać wiecznie. Mamy czas na zbudowanie silnego i przyjaznego ludziom paÅ„stwa i samorzÄ…du. Nie wolno nam go jednak zmarnować.

Rady Powiatu i Miasta Gniezna przyjęły przez aklamację okolicznościowe orędzie.

Rada Powiatu Gnieźnieńskiego nadała Godło Promocyjne Powiatu Januszowi Sekulskiemu, Janinie Fałdzińskiej i Andrzejowi Leśniewskiemu. Zarząd Powiatu wyróżnił Małgorzatę Frycę, Grzegorza Musidlaka i Mariusza Zborowskiego Medalem Milenijnym Zjazdu Gnieźnieńskiego.

Na niedzielnej sesji wręczono prof. dr hab. Gerardowi Labudzie akt nadania honorowego obywatelstwa miasta Gniezna .

Na zakoÅ„czenie wspólnie z aktorami teatru gnieźnieÅ„skiego odÅ›piewano „RotÄ™”.

Piotr KIELIN
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki