BIPNiedziela, 04.6.2023

Centralne uroczystości w Poznaniu

Centralne uroczystości w Poznaniu

Główna uroczystość rozpoczęła się pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Na prezydenta Lecha Kaczyńskiego czekał pod pomnikiem m.in. premier Donald Tusk. Orkiestra wojskowa zagrała hymn, a flaga narodowa zawisła na maszcie. Wśród gości znaleźli się m.in. przedstawiciele władz województw lubuskiego i kujawsko-pomorskiego, bo również na tych ziemiach toczono zacięte powstańcze walki.

Pod pomnik przyszło około tysiąca poznaniaków. Wszystkich zgromadzonych powitał marszałek województwa Marek Woźniak, z którego inicjatywy zorganizowano tak okazałe obchody.

- Prezydent Lech Kaczyński wspomniał o Gnieźnie- opowiada wicestarosta D. Pilak. – Że jako macierz wróciło wraz z Wielkopolską do ojczyzny.

Po apelu poległych i złożeniu wieńców, pochód przeszedł do poznańskiej Fary, gdzie odprawiono mszę świętą w intencji powstańców. - Dziś nasza obecność w Unii Europejskiej stawia nowe zadania. Polska jest powierniczką idei moralnych, starych wartości, które potrafiły przetrwać wszelkie katastrofy polityczne i militarne – stwierdził w homilii abp Stanisław Gądecki.

D. Pilak podkreśla, że nawet msza w poznańskiej farze miała akcenty gnieźnieńskie, bowiem głównym celebransem był arcybiskup Henryk Muszyński.

- To miłe podkreślenie naszego udziału – uważa wicestarosta.- Uroczystości w Poznaniu były dla nas przygotowaniem do niedzielnych obchodów Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie- dodaje.

Obchody zakończyło multimedialne przedstawienie w reżyserii Filipa Bajona, będące rekonstrukcją wydarzeń sprzed lat. Scenografię zaprojektował Andrzej Kowalczyk, a muzykę skomponował Krzesimir Dębski. Narratorem w widowisku był Piotr Gąsowski, Andrzej Seweryn wcielił się w rolę Ignacego Jana Paderewskiego, a Daniel Olbrychski przypomniał uczestnikom przedstawienia teksty Witolda Gombrowicza i Cypriana Kamila Norwida.

Piotr KIELIN
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki