BIPPoniedziałek, 05.6.2023

W hołdzie Bolesławowi Kasprowiczowi

W hołdzie Bolesławowi Kasprowiczowi

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. Świętej Trójcy, której przewodniczył bp Wojciech Polak. Po mszy, uczestnicy uroczystości przeszli przez rynek na ulicę Chrobrego. To właśnie sprzed domu Bolesława Kasprowicza, 28 grudnia 1918 roku gnieźnieńscy powstańcy ruszyli do walki z niemieckim okupantem.

Uroczystość poprowadził prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Robert Gaweł.

Odsłaniając tablicę starosta gnieźnieński Krzysztof Ostrowski powiedział: - Jesteśmy tutaj aby uhonorować pamięć wielkiego gnieźnianina, aby dać wyraz pamięci o naszej lokalnej historii. Dzisiejsza uroczystość pokazuje, że mamy wielkich krajan, ludzi godnych naśladowania, godnych uwagi, ludzi, którzy mogą być dla nas wzorem. I właśnie rolą samorządu jest przypominanie i kultywowanie pamięci o takich wielkich gnieźnianach, Polakach. Bolesław Kasprowicz był dla nas wzorem i przykładem. Wzorem rzetelnej pracy, pracy organicznej, ale też przykładem jak przedsiębiorca z małego miasta może zostać przedsiębiorcą światowym. I przykładem jak można umiłować ojczyznę, zarówno tą małą, jak i wielką. Był także przykładem przedsiębiorcy, który doceniał społeczną wartość pracy. Nie widział tylko pracy jako kryterium zysku ekonomicznego, ale widział także człowieka. Myślę, że jest to przykład i postawa bardzo godna do naśladowania w dzisiejszych czasach.
Niech ta tablica, którą dzisiaj będziemy odsłaniać będzie uhonorowaniem, podziękowaniem nie tylko dla pana Bolesława Kasprowicza, ale także dla wszystkich gnieźnian, którzy w tamtych dniach, z tego miejsca poszli walczyć o naszą wolność i szczęście. Właściwie walczyli nie o siebie, walczyli o dzieci, o wnuki i o nas. Niech ta tablica będzie symbolem, szczególnie dla tak licznie zgromadzonej młodzieży, tego, ze warto pamiętać o historii i wyciągać z niej wnioski – zakończył starosta.

Tablicę odsłonili wspólnie: wnuczka Bolesława Kasprowicza - Halina Dymińska i starosta Krzysztof Ostrowski, a poświęcił ks. bp Wojciech Polak.

W uroczystości wzięli udział m. in. posłowie na Sejm RP Paweł Arndt i Tadeusz Tomaszewski, Lech Dymarski - przewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Danuta Winiarska - przewodnicząca Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, Krzysztof Ostrowski - starosta gnieźnieński, wiceprezydent miasta Gniezna, wójtowie i burmistrzowie okolicznych gmin, radni powiatowi i miejscy, przedstawiciele organizacji żołnierskich i kombatanckich, członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, nauczyciele i młodzież, przedstawiciele lokalnych przedsiębiorców.

Na zakończenie goście mogli obejrzeć w Hotelu Pietrak wystawę dotycząca Bolesława Kasprowicza.

Uroczystość została zorganizowana wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie i Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Tablicę ufundowało Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Był to kolejny element obchodów 90. rocznicy powstania wielkopolskiego.

Marcin Pukdrukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki