Celem Konkursu jest niezmiennie wyłonienie najlepszych projektów zrealizowanych przy współfinansowaniu z funduszy unijnych, które przyczyniły się do podniesienia atrakcyjności turystycznej Polski.
O rozpisaniu kolejnej edycji zadecydowało duże zainteresowanie ubiegłorocznym konkursem i wysoki poziom nagrodzonych projektów. Na konkurs ogłoszony w marcu 2008 r. wpłynęło blisko 200 wypełnionych ankiet z ogromną ilością materiałów ilustrujących te przedsięwzięcia.
Wiele nadesłanych projektów w I edycji konkursu było w końcowej fazie realizacji lub zostało niedawno ukończonych. W związku z tym członkowie Kapituły nie mogli w pełni ich ocenić, choć doceniali, że są to wspaniale zapowiadające się atrakcje turystyczne. Niektóre z projektów określali wręcz jako potencjalnych faworytów na przyszły rok.
Do udziału w Konkursie organizatorzy zapraszają również autorów projektów, które w poprzedniej edycji zostały wyróżnione, bądź nominowane do nagrody głównej. Także laureaci mogą ponownie uczestniczyć w Konkursie, nie można jednak zgłosić tych samych projektów, które w poprzedniej edycji otrzymały nagrodę główną w poszczególnych kategoriach.
UdziaÅ‚ w Konkursie jest bezpÅ‚atny – aby przystÄ…pić do konkursu wystarczy, wypeÅ‚nić i odesÅ‚ać załączonÄ… ankietÄ™ w wersji papierowej i elektronicznej wraz z materiaÅ‚ami ilustrujÄ…cymi projekt (zdjÄ™cia, filmy, publikacje, prezentacje, itp.).
Termin odsyłania ankiet upływa 3 marca 2009 r.
Laureatów Konkursu wyłoni Kapituła, w której zasiądą m.in. przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Biura Konkursu oraz eksperci.
OgÅ‚oszenie konkursu poprzedziÅ‚a wnikliwa analiza poprzedniej edycji. Na jej podstawie opracowano nowy regulamin konkursu oraz ankietÄ™. Co nowego znalazÅ‚o siÄ™ w regulaminie? Przede wszystkim utworzona zostaÅ‚a nowa kategoria „Turystyka aktywna” (np.: Å›cieżki rowerowe, szlaki wodne, szlaki turystyczne, parki rekreacyjne). Nie bÄ™dzie kategorii „Wydarzenie”, które obejmowaÅ‚o festiwale, jarmarki, targi. Teraz tego typu imprezy można zgÅ‚aszać do innych kategorii. Tak wiÄ™c w tegorocznej edycji nagrody przyznawane bÄ™dÄ… w nastÄ™pujÄ…cych kategoriach:
ZwyciÄ™stwo w konkursie to nie tylko prestiż w postaci piÄ™knej statuetki wrÄ™czanej w Å›wietle kamer i fleszy aparatów podczas uroczystej gali wieÅ„czÄ…cej Forum Funduszy Europejskich. To także konkretne dziaÅ‚ania promujÄ…ce zwyciÄ™zców w kraju i za granicÄ…. Najlepsi mogÄ… wiÄ™c znowu liczyć na filmy, informacje w mediach, a także multimedialnÄ… wystawÄ™ „Polska piÄ™knieje”. Przypomnimy, że wystawa poÅ›wiÄ™cona laureatom poprzedniej edycji zaprezentowana zostaÅ‚a w grudniu 2008 r. w gmachu Komitetu Regionów w Brukseli. Trudno o lepsze miejsce do promocji projektów europejskich. W tym roku dodatkowo powstanie polsko-angielski album z wszystkimi nominowanymi i wyróżnionymi projektami, a także specjalna tablica, którÄ… laureaci bÄ™dÄ… mogli zawiesić na elewacji budynku, symbolizujÄ…cego zwyciÄ™ski projekt.
Ankieta i regulamin oraz informacje dotyczące poprzedniej edycji konkursu dostępne są na stronie internetowej: www.funduszeonline.pl