BIPPoniedziałek, 29.5.2023

Ruszyła kampania „W drogę bez promili”

Ruszyła kampania „W drogę bez promili”


Początkowo na parkingu szkoły odbyły się pokazy jazdy z tzw. poślizgiem kontrolowanym oraz w specjalnych okularach, które zniekształcają obraz w taki sposób, że kierowca ma zdolności spostrzegawcze takie jak gdyby prowadził pod wpływem alkoholu.

Po rozpoczęciu części oficjalnej wstępny wykład poprowadził Prezes Stowarzyszenia „Droga i Bezpieczeństwo” – Ryszard Fonżychowski. Tłumaczył młodzieży, że trzeźwość jest warunkiem bezpieczeństwa na drodze, omawiał inne akcje, które prowadzi bądź współorganizuje stowarzyszenie, nakreślił także w konkretnych liczbach jakie zagrożenie powodują na polskich drogach pijani kierowcy. Liczby te są nieubłagane, jeśli chodzi o sam zeszły rok -. 48917 wypadków drogowych, w których zginęło 5414 osób, a 61930 zostało rannych. Wypadki spowodowane przez pijanych kierowców stanowią aż 13% .

- Nie łatwo jest żyć ze świadomością przyczynienia się do czyjejś śmierci, dlatego chciałbym, aby młodzież ze szkół powiatu gnieźnieńskiego miała świadomość, ze istnieje niebezpieczeństwo skierowania naszego życia przeciwko innemu życiu– przekonywał uczniów gnieźnieńskich szkół wicestarosta Dariusz Pilak.

Młodzież obejrzała również krótki film, ukazujący eksperyment przeprowadzony na osobach trzeźwych, oceniając ich zachowanie na drodze oraz chwilę później „wyczyny” tych samych osób po spożyciu znacznej ilości alkoholu. Różnica była dostrzegalna gołym okiem - mniejsza spostrzegawczość oraz koordynacja ruchów, co na młodzieży nie zrobiło zbyt wielkiego wrażenia.

W dniu rozpoczęcia na stronie internetowej Komendy Głównej Policji uruchomiony został „Licznik wypadków”, którego celem jest pokazanie skali problemu zaledwie w trakcie jednej doby.

Grupą docelową kampanii jest młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu gnieźnieńskiego. Podczas spotkań szkoleniowo informacyjnych będą omawiane przyczyny zdarzeń drogowych ich skutki oraz zasady prawidłowego powiadamiania służb ratunkowych, zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz elementy udzielania pierwszej pomocy.

Kampania społeczna ma także spowodować dyskusję w rodzinie na temat zagrożeń i przyczynić się do uwrażliwienia przestrzegania zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zwrócić uwagę na skutki społeczne wypadków w ruchu drogowym.

Głównym organizatorem kampanii jest:

- Biuro Senatorskie Senatora RP Piotra Gruszczyńskiego

Patronami honorowymi kampanii zostali:
- Ks. Arcybiskup Henryk Muszyński Metropolita Gnieźnieński
- Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak
- Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek
- Krzysztof Hołowczyc kierowca rajdowy, eurodeputowany parlamentu europejskiego

Partnerami kampanii są:
- Starostwo Powiatowe w Gnieźnie
- Urząd Miejski w Gnieźnie
- Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie
- Komenda Powiatowej Straży Pożarnej w Gnieźnie
- Stowarzyszenie „Droga i Bezpieczeństwo” w Poznaniu
- Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Poznaniu
- Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
- Centrum Filmowe Helios S.A. Filia Kino Helios w Gnieźnie
- TV Kablowa Gniezno
- Fundacja Krzysztofa Hołowczyca „Kierowca bezpieczny”

Lucyna Gotowała
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki