Początkowo na parkingu szkoły odbyły się pokazy jazdy z tzw. poślizgiem kontrolowanym oraz w specjalnych okularach, które zniekształcają obraz w taki sposób, że kierowca ma zdolności spostrzegawcze takie jak gdyby prowadził pod wpływem alkoholu.
Po rozpoczÄ™ciu części oficjalnej wstÄ™pny wykÅ‚ad poprowadziÅ‚ Prezes Stowarzyszenia „Droga i BezpieczeÅ„stwo” – Ryszard Fonżychowski. TÅ‚umaczyÅ‚ mÅ‚odzieży, że trzeźwość jest warunkiem bezpieczeÅ„stwa na drodze, omawiaÅ‚ inne akcje, które prowadzi bÄ…dź współorganizuje stowarzyszenie, nakreÅ›liÅ‚ także w konkretnych liczbach jakie zagrożenie powodujÄ… na polskich drogach pijani kierowcy. Liczby te sÄ… nieubÅ‚agane, jeÅ›li chodzi o sam zeszÅ‚y rok -. 48917 wypadków drogowych, w których zginęło 5414 osób, a 61930 zostaÅ‚o rannych. Wypadki spowodowane przez pijanych kierowców stanowiÄ… aż 13% .
- Nie Å‚atwo jest żyć ze Å›wiadomoÅ›ciÄ… przyczynienia siÄ™ do czyjejÅ› Å›mierci, dlatego chciaÅ‚bym, aby mÅ‚odzież ze szkół powiatu gnieźnieÅ„skiego miaÅ‚a Å›wiadomość, ze istnieje niebezpieczeÅ„stwo skierowania naszego życia przeciwko innemu życiu– przekonywaÅ‚ uczniów gnieźnieÅ„skich szkół wicestarosta Dariusz Pilak.
MÅ‚odzież obejrzaÅ‚a również krótki film, ukazujÄ…cy eksperyment przeprowadzony na osobach trzeźwych, oceniajÄ…c ich zachowanie na drodze oraz chwilÄ™ później „wyczyny” tych samych osób po spożyciu znacznej iloÅ›ci alkoholu. Różnica byÅ‚a dostrzegalna goÅ‚ym okiem - mniejsza spostrzegawczość oraz koordynacja ruchów, co na mÅ‚odzieży nie zrobiÅ‚o zbyt wielkiego wrażenia.
W dniu rozpoczÄ™cia na stronie internetowej Komendy Głównej Policji uruchomiony zostaÅ‚ „Licznik wypadków”, którego celem jest pokazanie skali problemu zaledwie w trakcie jednej doby.
Grupą docelową kampanii jest młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu gnieźnieńskiego. Podczas spotkań szkoleniowo informacyjnych będą omawiane przyczyny zdarzeń drogowych ich skutki oraz zasady prawidłowego powiadamiania służb ratunkowych, zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz elementy udzielania pierwszej pomocy.
Kampania społeczna ma także spowodować dyskusję w rodzinie na temat zagrożeń i przyczynić się do uwrażliwienia przestrzegania zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zwrócić uwagę na skutki społeczne wypadków w ruchu drogowym.
Głównym organizatorem kampanii jest:
- Biuro Senatorskie Senatora RP Piotra Gruszczyńskiego
Patronami honorowymi kampanii zostali:
- Ks. Arcybiskup Henryk Muszyński Metropolita Gnieźnieński
- Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak
- Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek
- Krzysztof Hołowczyc kierowca rajdowy, eurodeputowany parlamentu europejskiego
Partnerami kampanii sÄ…:
- Starostwo Powiatowe w Gnieźnie
- Urząd Miejski w Gnieźnie
- Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie
- Komenda Powiatowej Straży Pożarnej w Gnieźnie
- Stowarzyszenie „Droga i BezpieczeÅ„stwo” w Poznaniu
- Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Poznaniu
- Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
- Centrum Filmowe Helios S.A. Filia Kino Helios w Gnieźnie
- TV Kablowa Gniezno
- Fundacja Krzysztofa HoÅ‚owczyca „Kierowca bezpieczny”