Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem lokalnych samorządowców, przedstawicieli świata nauki, a także młodzieży szkolnej i studentów. Przybyli także goście spoza powiatu gnieźnieńskiego, chcąc bliżej przyjrzeć się tematyce sympozjum. Wszystkich licznie zgromadzonych słuchaczy powitał starosta Krzysztof Ostrowski, wprowadzając zebranych w tematykę konferencji.
– StopieÅ„ zanieczyszczenia Å›rodowiska spowodowaÅ‚, że konieczne staÅ‚o siÄ™ poszukiwanie alternatywnych źródeÅ‚ energii, odnawialnych źródeÅ‚. A przemawiajÄ… za tym redukcja dwutlenku wÄ™gla, mniejsze zanieczyszczenie powietrza, wody, gleby. W obecnych czasach surowce energetyczne staÅ‚y siÄ™ broniÄ… strategicznÄ… na Å›wiecie. Obserwujemy w Å›rodkach masowego przekazu, że sÄ… elementy szantażu, nacisku wzglÄ™dem paÅ„stw. Toteż trzeba o tej polityce energetycznej inaczej mówić – podkreÅ›liÅ‚ starosta.
– Powiat gnieźnieÅ„ski organizowaÅ‚ już cykl konferencji, poÅ›wiÄ™conych odnawialnym źródÅ‚om energii. Dzisiaj tematem wiodÄ…cym bÄ™dÄ… wody geotermalne. Od tego by ta energia odnawialna w Polsce byÅ‚a wykorzystana już nie uciekniemy, bo sÄ… prawne wymogi Unii Europejskiej, nakazujÄ…ce wprowadzenie odnawialnych źródeÅ‚. MyÅ›lÄ™, ze nastÄ…pi to w niedalekiej przyszÅ‚oÅ›ci. Niemniej jednak od nas, od wsparcia samorzÄ…dów, zależy jak ta energia bÄ™dzie wykorzystywana. Zależy to także od kapitaÅ‚u, jaki zgromadzimy. Ale nie myÅ›lÄ™ tu tylko o kapitale pieniężnym, ale także o kapitale intelektualnym. Ważna jest także polityka informacyjna, podkreÅ›lajÄ…ca wagÄ™ tego problemu i z tego powodu mamy dzisiaj tÄ™ konferencjÄ™ – dodaÅ‚.
Do udziału w konferencji zaproszono uznanych specjalistów naukowych. Tematyka konferencji obejmowała obecny stan wykorzystania odnawialnych źródeł energii w Polsce, także pod kontem wymogów Unii Europejskiej. Omówione zostały możliwości wykorzystania tych źródeł, a także ekonomiczne korzyści płynące z eksploatacji zasobów naturalnych, poprzez bezpieczeństwo energetyczne kraju i obniżenie kosztów produkcji. Porównano wytwarzanie konwencjonalnej i alternatywnej energii oraz wpływy, jakie wywierają one na środowisko. Najważniejszym punktem były zasoby geotermalne Polski ze szczególnym uwzględnieniem ich bogactwa w północno-wschodniej Wielkopolsce, w tym w powiecie gnieźnieńskim. Podkreślano, jak ważne są własne zasoby energetyczne dla suwerenności państwa. Konieczna jest strategia długofalowego rozwoju energetyki, właśnie przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. A wody geotermalne są czystym ekologicznie źródłem energii, z którego można pozyskać również energię elektryczną i mogą okazać się przyszłościową inwestycją dla powiatu gnieźnieńskiego.