BIPCzwartek, 08.6.2023

40 – latek z ponad tysiącletnim bagażem doświadczeń

40 – latek z ponad tysiącletnim bagażem doświadczeń
Niewielu mieszkańców Powiatu Gnieźnieńskiego pamięta, że w roku 1969, kiedy to do życia zostało powołane dzisiejsze Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, początkowo nazywało się ono „Muzeum Początków Państwa Polskiego na Lednicy”. Swą aktualną nazwę przyjęło dopiero w 1975 roku.

Ze skromnego ośrodka w krótkim czasie rozwinęło się ono w jedno z najważniejszych muzeów na otwartym powietrzu w Polsce. Pierwotnie opiekowało się ono ruinami wczesnośredniowiecznego grodu na wyspie Jeziora Lednickiego. Dziś w jego skład wchodzą:

  • gród z reliktami zabudowy architektonicznej w Gieczu,
  • wielki gród w Grzybowie koło Wrześni,
  • grodzisko w Radzimiu koło Murowanej Gośliny.
  • Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach

Nie ulega zatem wątpliwości, że jest to jedno z ważniejszych muzeów, którego zadaniem jest ochrona dziedzictwa z różnych okresów dziejów Polski od X/XI do końca XIX wieku.

W związku z obchodami jubileuszowymi, MPP na Lednicy przygotowało wiele atrakcyjnych imprez, związanych bezpośrednio z początkami naszej państwowości.

Już 20 marca Muzeum zaprasza na słowiański zwyczaj pożegnania zimy na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego – Topienie Marzanny, czyli Śmiercicha ze wsi Nowe Latko do wsi. Ramowy program imprez 40 – lecia obejmuje m.in.:

  • 15 kwietnia – otwarcie wystawy „40 zabytków na 40 – lecie”;
  • 23 maja – przypomnienie śmierci Mieszka I na Ostrowie Lednickim, gdzie jedną z głównych atrakcji będzie wieczorny spektakl (22:00) Polskiego Teatru Tańca z Poznania pt. „Walka karnawału z Postem”; (szczegółowy program w załączniku);
  • 16 maja - Europejska noc Muzeów
  • 20 czerwca – Noc Kupały – Wianki Świętojańskie, tradycyjne odegrany przez zespół ludowy „Łany” z Poznania; w tym roku pośród wielu atrakcji Nocy Kupały, odbędzie się także widowisko „Taniec z ogniem” wykonaniu grupy Amentiae z Warszawy
  • 12 – 13 oraz 19 – 20 września – Europejskie dni dziedzictwa – „Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz”; (szczegółowy program w załączniku);
Więcej informacji na stronie Muzeum: www.lednicamuzeum.pl


Załącznik:
Źródło: Custodia Memoriae – 40 lat Muzeum 1969 – 2009


drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki