BIPSobota, 10.6.2023

Gnieźnieńskie zmagania kolarzy - amatorów

Gnieźnieńskie zmagania kolarzy - amatorów
Ostre słońce, a chwilę później deszcz, dotkliwe zimno, a nawet gradobicie uczyniły wyścigi rowerowe zadaniem już nie tylko trudnym, ale wręcz karkołomnym. Nie zniechęciło to jednak uczestników, którzy w imponującej liczbie 214 ochotników z różnych stron Polski przystąpili do sportowych zmagań.

Współorganizatorem, a zarazem hojnym sponsorem wyścigów kolarskich było starostwo powiatowe zawsze chętnie wspierające różne przedsięwzięcia sportowe. Uroczystego otwarcia zawodów dokonał wicestarosta gnieźnieński Dariusz Pilak, który życząc wszystkim jak najlepszych wyników, oddał strzał startowy o godzinie 11:00. W honorowym przejeździe ulicami miasta towarzyszył zawodnikom senator Piotr Gruszczyński, podnosząc tym samym rangę wydarzenia. Przypadkowi przechodnie i kibice sportowi okazywali sympatię wszystkim biorącym udział w imprezie kolarzom.

Prawdziwa walka rozpoczęła się już za granicami miasta. Organizatorzy w nizinnej Wielkopolsce znaleźli sposób na rozegranie prawdziwie górskiego maratonu rowerowego. Wyścigi rozgrywano na trzech dystansach:

  • Mini – 27 km
  • Mega – 50 km
  • Giga – 70 km

Zwycięzcą w kategorii mężczyzn na trasie mini został Wojciech Niemier z Kórnika, który po pasjonującym pojedynku pokonał prowadzącego przez większy odcinek trasy Piotra Nowickiego z Piły. Triumfatorką wśród kobiet okazała się Daria Siwek z Chomęcic.

W najliczniej obsadzonym, co było nie lada niespodzianką dla organizatorów, wyścigu mega zwyciężył w pięknym stylu Michał Putz z Powidza, reprezentujący gnieźnieńską grupę Agpol – Team. W kategorii kobiet na tym dystansie niepokonana okazała się Kinga Mudyn z Bytowa. Na królewskim dystansie już po raz drugi w gnieźnieńskich zawodach triumfował Radosław Lonka z Wrześni, który zwyciężył po zaciętej walce z Sebastianem Swatem i Albertem Foktem. Najlepszą zawodniczką na tym dystansie wśród kobiet była Elżbieta Spławska.

Niezależnie od zajmowanej pozycji wszystkich uczestników zmagających się z kapryśną aurą i własną słabością owacyjnie witała publiczność zgromadzona na gnieźnieńskim Rynku. Kolarze – amatorzy zaimponowali hartem ducha i siłą woli. Z uwagi na trudne warunki atmosferyczne ciepła grochówka przygotowana przez organizatorów spotkała się z wyjątkowo życzliwym przyjęciem zawodników. Cenne nagrody ufundowane przez starostwo powiatowe, zawsze chętnie wspierające inicjatywy sportowe na terenie miasta i powiatu, głównych sponsorów (Skoda Auto Polska, Szkoła Auto) oraz lokalnych przedsiębiorców (Hotel Nest, firma meblowa Agpol - Małachowa, salon meblowy „Lena” - Łubowo, Cukiernia Królewska) zwycięzcom tego trudnego wyścigu wręczał senator Piotr Gruszczyński oraz wicestarosta Dariusz Pilak.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki