BIPCzwartek, 08.6.2023

Chłop potęgą jest i basta

Chłop potęgą jest i basta
Święto Plonów rozpoczęło się Mszą św., odprawioną pod przewodnictwem ks. Andrzeja Grzelaka w kościele p.w. N.M.P Nieustającej Pomocy. Po wspólnej modlitwie rolnicy z przyniesionymi wieńcami dożynkowymi oraz zaproszeni goście przeszli na boisko szkolne, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości.

Uczestniczących w święcie, jako gospodarze, powitali starosta powiatu Krzysztof Ostrowski i wójt gminy Gniezno Włodzimierz Leman. Zgodnie z tradycją, starościna i starosta dożynek, którymi w tym roku byli Katarzyna Graczyk z Pakszyna (gm. Czerniejewo) oraz Władysław Pietrzak ze Zdziechowy, wręczyli im chleb, prosząc, by dzielili go mądrze i sprawiedliwie, tak by dla nikogo nie zabrakło. Dar rolników włodarze powiatu i gminy rozdzielili wśród zgromadzonych na boisku osób.

- Chleb jest stałym elementem naszych codziennych posiłków od co najmniej 10 tysięcy lat. Przez fakt jego upowszechnienia straciliśmy poczucie wyjątkowości i niezwykłości tego daru – mówił starosta Ostrowski. - Myślę, że dzisiejsza uroczystość jest znakomitą okazją do przypomnienia wagi i znaczenia chleba jako symbolu kulturowego, który jednoczy wszystkich Polaków, a na naszych stołach zawsze zajmuje poczesne miejsce. Dramatyczne dzieje naszej ojczyzny uczyły Polaków szacunku dla chleba, którego „okruch podnoszony z ziemi przez uszanowanie” stał się wyrazem tęsknoty za utraconą wolnością narodową. Symboliczny znak krzyża czyniony na chlebie przed rozkrojeniem oznacza jego sakralizację i dowód zespolenia tradycji chrześcijańskiej z etnicznym rodowodem. Ten obyczaj, niestety, odchodzi w zapomnienie, tym większa więc moja wdzięczność dla polskich chłopów kultywujących tradycję, obrzędy i obyczaje stanowiące o naszej odrębności i wyjątkowości w europejskiej rodzinie narodów. Obraz Polski, najsilniej zapisany w naszej podświadomości, taką ma właśnie konotację: „lotne w powietrzu bociany długim szeregiem, i chleb na stole, który żywi i zachwyca”.
Przy okazji dzisiejszego Święta Plonów pragnę nie tylko podziękować rolnikom - współtwórcom tego Bożego arcydzieła, ale przede wszystkim podkreślić znaczenie pracy wykonywanej przez Was – codziennej, mozolnej, trudnej, ale w najwyższym stopniu szlachetnej. Wasze zmagania z często niesprzyjającymi siłami natury, trudnościami gospodarczymi i własną słabością są dowodem kontynuacji dzieła Bożej sztuki i potęgi polskiego chłopa, który już od czasów „króla Piasta potęgą jest i basta”, jak pisał Stanisław Wyspiański w dramacie opiewającym męstwo i niespożyte siły tej części narodu, która od pokoleń musiała walczyć o przetrwanie i honor. Ta właśnie trudna codzienność od pokoleń akceptowana i realizowana z dumą i godnością, pozwoliła doprowadzić nasz kraj, Rzeczpospolitą Polską – „od zenitu Wszechdoskonałości dziejów, (…) w Polskę – przemienionych kołodziejów!
Za to jako starosta tej ziemi składam Wam serdeczne podziękowania. Zapewniam, że na tyle, na ile pozwala mi zakres praw i kompetencji jako włodarza powiatu, staram się, by ten bochen chleba dzielić sprawiedliwie i solidarnie. Na zakończenie pozwolę sobie złożyć życzenia wszystkim tu obecnym: „ bądźmy dobrzy jak chleb i dzielmy się nim z tymi, którzy go potrzebują”- zakończył swe przemówienie starosta.

Starosta wspólnie z przewodniczącą rady powiatu Danutą Winiarską wręczyli również nagrody dla wyróżniających się rolników. Otrzymali je: Hieronim Granos z miejscowości Obórka – kategoria produkcja trzody chlewnej, Piotr Czyżyk z Gniezna – kategoria produkcja trzody chlewnej, Andrzej Lisiecki z Kosowa – kategoria hodowla bydła mlecznego, Jolanta i Sławomir Paradowscy z Ujazdu– kategoria produkcja trzody chlewnej, Ryszard Bilecki z Charbowa – kategoria produkcja trzody chlewnej, Małgorzata i Przemysław Bartz z Owieczek– kategoria produkcja trzody chlewnej, Sławomir Rachwalski ze Świątnik Wielkich - kategoria hodowla bydła mlecznego, Dorota i Jarosław Marciniakowie z Mierzewa – kategoria hodowla bydła mlecznego, Marek Kasprowicz z Wymysłowa - kategoria ogólnorolna oraz Jerzy Kubasiak z Gorzykowa - kategoria hodowla bydła mlecznego.

Wyróżnienia za zasługi dla kółek rolniczych otrzymali natomiast: Izydor Różewski - odznaczenie Ministra Rolnictwa za zasługi dla rolnictwa, Maria Sikorska oraz Barbara Zakrzewska - Order Serca Matki Polki – odznaczenie Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Wojciech Lisiecki, Jacek Ziemiański i Józef Stachowiak - odznaczenie nadane przez Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych za zasługi dla Kółek Rolniczych.

Wśród gości dożynek byli przedstawiciele władz partnerskich samorządów – Larysa Vynogradova, zastępca mera miasta Brovary na Ukrainie oraz wicestarosta powiatu Teltow – Flaeming w Niemczech, Holder Lademann. Razem z nimi przyjechały zespoły folklorystyczne, które zaprezentowały ukraińskie i niemieckie ludowe utwory muzyczne i tańce.
Podczas pobytu w powiecie gnieźnieńskim Larysa Vynogradova odwiedziła również placówki zajmujące się pomocą społeczną oraz I LO w Gnieźnie.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki