BIPNiedziela, 04.6.2023

Brak ukarania zbrodni rodzi bezkarność

Brak ukarania zbrodni rodzi bezkarność

Uroczystości rozpoczęły się w auli I Liceum Ogólnokształcącego. Inicjator i gospodarz obchodów starosta Krzysztof Ostrowski w swym przemówieniu poruszył trzy kwestie: mit wielkiej dobrej wojny, wagę daty 17. września oraz wagę zbrodni katyńskiej. Jak powiedział, funkcjonujący bardzo długo w Europie mit, mówiący o tym, że siły dobra pokonały siły zła, przynosząc pokój i dobrobyt jest nieprawdziwy. Zauważalne było to właśnie w Polsce, która po roku 1945 nie była już taka jak II RP.

– Żadna instytucja przedwojenna nie ostała się w takiej samej formie. Naród pozbawiony elity poddany został indoktrynacji. Przekłamywano historię, zamilczano naszych bohaterów narodowych. Nie mówiło się o Piłsudskim, o ,,Rudym’’, o gen. Nilu. Na piedestały powstawiano natomiast często bandytów. Historycy twierdzili, że miasta takie jak Szczecin czy Wrocław to miasta piastowskie, a niektórzy lwowiacy głośno twierdzili, że odebranie nam Lwowa było dobrodziejstwem dla Polski – mówił starosta, przyznając, że ,,wielkiemu bratu’’ po części udało się zrealizować swoje cele. – Myślę, że obywatel III RP jest mentalnościowo bliższy obywatelowi PRL niż obywatelowi II RP.

Odnosząc się natomiast bezpośrednio do zbrodni katyńskiej, która miała nie ujrzeć światła dziennego i później przez tyle lat była zakłamywana, a oprawcy nigdy nie zostali osądzeni i ukarani, starosta podkreślił, że brak ukarania zbrodni zawsze rodzi bezkarność.
- Na fundamencie tej zbrodni powstało państwo polskie, które przez 45 lat było zależne od Związku Radzieckiego, była to więc zbrodnia przeciwko narodowi polskiemu - podkreślił Krzysztof Ostrowski.

Podczas uroczystości dyrektor poznańskiego oddziału IPN dr Rafał Reczek oraz poseł Zbigniew Dolata otworzyli wystawę ,,Sowieckie piekło’’. – Materiały, które pokazujemy, mają pomagać kultywowaniu pamięci. Są elementem kształtowania świadomości narodowej, kierowanym do młodego pokolenia – powiedział dyrektor Reczek. – Bardzo mi zależało, by ta wystawa dotarła do Gniezna 17 września, w dzień 70. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę – dodał poseł Dolata. – Władze sowieckie jako główny cel obrały sobie marsz czerwony na zachód. W 1920 roku udało nam się ich powstrzymać. Jednak po pakcie Ribbentrop – Mołotow część Polski znalazła się pod zaborem sowieckim, a po roku 1945 cała Polska – jako część ZSRR i jako PRL.

W jak silny sposób sowieckie zbrodnie odcisnęły się piętnem na życiu rodzin ofiar uczestnicy uroczystości usłyszeli od Wandy Hartwich, córki aspiranta Stanisława Wojtkowiaka, policjanta z Gniezna, zamordowanego między 20 a 23 kwietnia 1940 w Twerze. – Do 1939 roku byliśmy szczęśliwą rodziną, mój ojciec był bardzo dobrym rodzicem, bardzo dobrym mężem i policjantem, nikt się na niego nie skarżył – mówiła, wspominając również, jak jako sześcioletnia dziewczynka w 1939 roku żegnała się z ojcem, słowa, które wówczas wypowiedział, że musi wypełniać swą powinność, jedyną kartkę, którą przysłał, a później lata milczenia, oczekiwanie na jakąkolwiek informację o tym, co się z nim stało. – Moja matka nie doczekała się wiadomości o ojcu. Dopiero ja dowiedziałam się, że został zamordowany w Twerze.
- Dziękuję panu Bogu, że mogłem się wychować w takiej rodzinie, że miałem wzór patriotyzmu w postaci mojego dziadka. Teraz jako nauczyciel ten patriotyzm przekazuję naszej młodzieży – dodał wnuk zamordowanego Jarosław Hartwich.

15 września przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gnieźnie posadzony został ,,dąb pamięci’’, który ma upamiętniać asp. Stanisława Wojtkowiaka. Wzruszona córka mówiła wówczas, że będzie to miejsce, gdzie będzie mogła przyjść zapalić świeczkę, bo nie ma mogiły ojca.

Tego samego dnia w ZSP nr 2 odbył się konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych dotyczący zbrodni katyńskiej, zorganizowany przez gnieźnieńskie starostwo oraz Marię Jelonek, Hannę Siedlecką z ZSP nr 2 oraz Magdalenę Kamińską z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych w Gnieźnie.

Podczas uroczystości 17. września starosta wręczył nagrody laureatom: uczniom ZSP nr 1 w Gnieźnie, którzy zajęli III miejsce, zespołowi II LO w Gnieźnie – zdobywcom II miejsca oraz uczniom ZSP nr 2, którzy zajęli I miejsce. Tym ostatnim starostwo sfinansuje patriotyczny wyjazd szlakiem miejsc męczeństwa Polaków na wschodzie.

Bardzo ciekawy program artystyczny, składający się z fragmentów filmów ,,Katyń’’, ,,Jutro idziemy do kina’’, materiałów dokumentalnych oraz poezji, przygotowała i przedstawiła młodzież z III LO w Gnieźnie pod kierownictwem Alicji Dolaty i Magdaleny Tomczykowskiej.
Po jego zakończeniu zgromadzeni w auli przeszli w marszu pamięci pod dęby, upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej. Modlitwę w ich intencji odmówił ks. Kan. Andrzej Grzelak. Odczytany został również apel poległych oraz zapalone znicze.

Uroczystości zakończyły się Mszą św. w kościele farnym, sprawowaną przez ks. kan. Andrzeja Grzelaka oraz złożeniem kwiatów pod Tablicą Katyńską.drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki