BIPPiątek, 09.6.2023

Ku czci „Szacownego Patrona”

 Ku czci „Szacownego Patrona”
Świetlane wydarzenia z historii szkoły zarówno tej odległej, jak i najnowszej stały przedmiotem rozważań w czwartkowe przedpołudnie podczas święta ku czci Szacownego Patrona Alma Mater Tremesnensis. Uroczystości poprzedził szkolny apel, a pamięć opata Kosmowskiego delegacja uczniów i nauczycieli uczciła wiązankami kwiatów złożonymi pod tablicą założyciela szkoły w bazylice Wniebowzięcia NMP.

Zaproszonych na uroczystość gości: starostę gnieźnieńskiego Krzysztofa Ostrowskiego, burmistrza miasta i gminy Trzemeszno Krzysztofa Derezińskiego, księdza prałata Bronisława Michalskiego, nauczycieli, w tym licznie przybyłych seniorów, absolwentów i uczniów w hali widowiskowo – sportowej powitał dyrektor szkoły Włodzimierz Losik. Koncert chóru szkoły „Kantata” poprzedził ślubowanie uczniów klas pierwszych.

Dokonując oficjalnego otwarcia uroczystości dyrektor Losik przypomniał historię szkoły oraz biografię jej patrona opata Michała Kosmowskiego. Starosta gnieźnieński w swym wystąpieniu podkreślił znaczenie Zespołu na edukacyjnej mapie Wielkopolski: - Analiza wyników maturalnych udowadnia niezbicie, że poziom kształcenia w szkołach naszego powiatu jest dobry. Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego nie boi się innowacyjnych rozwiązań i inicjatyw edukacyjnych, mając świadomość, że dobrze wykształcona młodzież to lepsza przyszłość całego kraju. Korzystajcie z każdej szansy rozwoju intelektualnego, inwestujcie w siebie – zwrócił się starosta bezpośrednio do młodzieży. - Wasza szkoła jest jedną z 15 placówek, w których powstały najciekawsze projekty zajęć dydaktyczno-wychowawczych, projekt ,,Dobry start z matematyką’’ otrzymał finansowe wsparcie z budżetu powiatu na realizację. Wierzę, że dzięki temu maturalny egzamin z matematyki nie będzie dla was żadną barierą.

Kończąc swoją wypowiedź, starosta Krzysztof Ostrowski zauważył, że długoletnia tradycja obecnego Zespołu Szkół Gimnazjum i Liceum jest nie tylko powodem do dumy, ale też swoistym zobowiązaniem wobec jej założyciela Michała Kosmowskiego, którego sława już za życia „wykraczała daleko poza Trzemeszno i Wielkopolskę”. Życzył, by, jak w przeszłości Akademia Trzemeszeńska, szkoła kształciła „światłych obywateli gotowych wiernie służyć Bogu i ojczyźnie”, a kadra pedagogiczna z troską równą opatowi Kosmowskiemu dbała o poziom duchowy i intelektualny uczniów.

Serdeczne gratulacje złożył na ręce dyrektora szkoły burmistrz Krzysztof Dereziński, nie tylko absolwent trzemeszeńskiego liceum, ale również syn jej zasłużonych nauczycieli, sam wykonujący ten zawód przed objęciem urzędu administracyjnego.

Popis Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha” poprzedził kulminacyjny moment uroczystości – wręczenie „Michałków”, czyli honorowych nagród przyznawanych z okazji Dnia Patrona.

W tym roku laureatami tych prestiżowych wyróżnień zostali:

  • Aurelia Plich – długoletnia nauczycielka języka polskiego,
  • Jarosław Lewandowski – absolwent szkoły, dziennikarz TVP pr. I,
  • Grzegorz Sobecki – prezes Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego.

W imieniu nagrodzonych podziękował Jarosław Lewandowski, a z pasją właściwą dla jego profesji opowiedział o swoich zawodowych doświadczeniach.

Uczniowie Zespołu zaprezentowali swoje możliwości podczas „Festiwalu Talentów”. Obok popisów wokalnych i tanecznych zwracał uwagę występ żonglerski. Mimo skrajnie różnych zainteresowań, Szacowny Patron mógł odczuwać dumę.drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki