BIPPiątek, 02.6.2023

Szachiści z litewskich Radwiliszek w Gnieźnie

Szachiści z litewskich Radwiliszek w Gnieźnie
W czwartek 3 grudnia odbył się turniej szachów błyskawicznych o puchar prezesa Ludowego Klubu Sportowego Chrobry Gniezno, w którym uczestniczyło 27 zawodników. Reprezentanci Grodu Lecha okazali się niezbyt gościnni, gdyż to właśnie oni uplasowali się na czołowych pozycjach. Zdecydowane zwycięstwo odniósł Artur Sygulski, który w jedenastu partiach zgromadził 10,5 punktów i wyprzedził Wiesława Banacha i Amadeusza Kaźmierczaka – obaj po 8,5 punktów. Najlepszym zawodnikiem z Litwy okazał się Raimundas Kisielius, który gromadząc 7,5 punktów, zakończył rywalizację na czwartym miejscu i wyprzedził Mirosława Sobczaka i swego klubowego kolegę Aurimasa Adomaviciusa – obaj po 7 punktów. Inni zawodnicy Chrobrego zajmowali pozycje pod koniec pierwszej dziesiątki: siódmy był Jaromir Dziel – 6,5 punktów, ósmy Miłosz Kaźmierczak, który był najlepszym z juniorów, dziewiąty – Andrzej Józefczak, a dziesiąty Paweł Nawrocki – wszyscy po 6 punktów. Najlepszą kobietą okazała się Lidia Stelmaszyk – 5 punktów. Puchary dla najlepszych zawodników działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury szkółki szachowej otrzymali Jakub Pogodziński oraz najlepszy w gronie do lat 10 Marcel Nowakowski.

W piątek rozegrano dwa oficjalne mecze między szachistami Gniezna i Radwiliszek. W pierwszym meczu, który miał bardzo zacięty przebieg, zanotowano remis: 2,5-2,5. Mecz rewanżowy zakończył się zdecydowanym zwycięstwem zawodników Chrobrego w stosunku 3,5-1,5. Punkty dla gnieźnian w obu meczach zdobyli: Wiesław Banach 0,5 z 2 partii, Mirosław Sobczak 1,5 (2), Piotr Czapliński – 0,5 (1), Jan Kujawski – 0 (1), Emil Wiśniewski 2 (2) oraz debiutujący w pierwszym zespole Chrobrego, trzynastoletni junior Szymon Banach 1,5 z (2).

Natomiast w sobotę i niedzielę, 5 i 6 grudnia odbył się Międzynarodowy Turniej Szachowy, w którym każdy z graczy posiadał po 30 minut na rozegranie partii. Oprócz miejscowych zawodników oraz gości z Litwy udział w nim wzięli zawodnicy z Poznania, Konina i Oleśnicy. W stawce 27 szachistów triumfował legitymujący się tytułem mistrza międzynarodowego Klaudiusz Urban z Pocztowca Poznań, który zgromadził 9,5 punktów z 11 partii. Na wysokim, drugim miejscu rywalizację zakończył Rafał Nowak z Chrobrego Gniezno - 8 punktów i wyprzedził Damiana Balińskiego z Pogoni Oleśnica oraz Mirosława Sobczaka z Chrobrego - obaj po 7,5 punktów. Najlepszym zawodnikiem z Radwiliszek okazał się Raimundas Kisielius, który zdobył 6,5 punktów i uplasował się na siódmym miejscu, zaś najlepszą kobietą gnieźnianka Lidia Stelmaszyk. Bardzo dobrze spisali się gnieźnieńscy juniorzy, którzy triumfowali w poszczególnych grupach wiekowych: do lat 18 Kacper Gumienny zdobył 3 punkty, do lat 15 Szymon Banach – 6 punktów, do lat 12 Jakub Pogodziński – 5 punktów, zaś w grupie do lat 10 Marcel Nowakowski - 4 punkty. Najlepszą juniorką turnieju okazała się Barbara Wiśniewska z Gniezna, która zgromadziła 3 punkty. Puchary dla najlepszych zawodników szkółki szachowej otrzymali Jakub Pogodziński oraz najlepszy wśród dzieci do lat 10 Marcel Nowakowski.

Imprezy szachowe towarzyszące pobytowi gości z Litwy zorganizował klub szachowy Chrobry oraz Miejski Ośrodek Kultury przy wsparciu Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego.drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki