Człowiek zaczął intensywnie i widocznie eksploatować środowisko. W XX wieku objawy niszczenia środowiska spotęgowały się. Masowo stosowane technologie wzmagały szkodliwy wpływ produkcji na otoczenie. Wielkie osiągnięcia człowieka zaczęły się obracać przeciwko niemu. Dzisiaj musimy czuwać, aby wpływ człowieka na środowisko nie naruszał zasadniczych praw przyrody, by nie pogarszać warunków biologicznych życia człowieka, a pogorszone naprawić.
By uÅ›wiadomić tÄ™ zależność miÄ™dzy ekologiÄ…, ekonomiÄ… i problematykÄ… spoÅ‚ecznÄ…, w dniach 15-16 marca w PaÅ„stwowej Wyższej SzkoÅ‚y Zawodowej w Gnieźnie odbyÅ‚a siÄ™ Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa pn. „Ekologiczne i Energetyczne Zagrożenia i Nowe Wyzwania”.
Celem konferencji było stworzenie szerokiej platformy dla prezentacji wyników i wymiany doświadczeń oraz konsolidacja polskiego środowiska naukowego związanego z aktualnymi problemami z pogranicza ochrony środowiska oraz energetyki, zarządzania, transportu, informatyki i medycyny.
Jak podkreÅ›liÅ‚ starosta gnieźnieÅ„ski Krzysztof Ostrowski, sprawujÄ…cy patronat nad konferencjÄ…, rozwój spoÅ‚eczno – gospodarczy wiąże siÄ™ z potrzebÄ… zdobywania wiedzy na temat otaczajÄ…cych nas zagrożeÅ„. Zagrożenie Å›rodowiska polega na zanieczyszczeniu i wyczerpywaniu jego zasobów naturalnych. Główne źródÅ‚o zanieczyszczenia to przemysÅ‚, transport i gospodarka komunalna. Powiat GnieźnieÅ„ski stara siÄ™ aktywnie uczestniczyć w podnoszeniu Å›wiadomoÅ›ci proekologicznej mieszkaÅ„ców w poszukiwaniu nowych rozwiÄ…zaÅ„ i promowaniu technologii przyjaznych Å›rodowisku.
Na trwajÄ…cej dwa dni konferencji poruszono zagadnienia zwiÄ…zane z:
Problematykę przedstawili wykładowcy z Wydziału Chemii UAM w Poznaniu, Instytutu Ochrony Środowiska, Instytutu Informatyki, Instytutu Transportu, Instytutu Zarządzania i Inżynierii Produkcji PWSZ w Gnieźnie, Wydziału Maszyn Roboczych i Transportu Politechniki Poznańskiej, Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Program konferencji obejmował również omówienie sesji posterowej. Tematyka spotkania pozwoliła przybliżyć uczestnikom zagadnienia związane z dbałością o bezpieczeństwo ekologiczne i energetyczne oraz przedstawić kierunki działań w perspektywie nowych wyzwań.
Organizatorem konferencji była Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gnieźnie.
Honorowy patronat nad konferencja sprawowali rektor PWSZ w Gnieźnie prof. dr hab. Józef Garbarczyk i starosta gnieźnieński Krzysztof Ostrowski.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |