BIPCzwartek, 01.6.2023

Festiwalowy zawrót głowy

Festiwalowy zawrót głowy
Współorganizowało festiwal pod czujnym okiem Ewy Ortarzewskiej, koordynatora tej intelektualnej i artystycznej przygody, wiele podmiotów, w tym również Starostwo Powiatowe w Gnieźnie.

Cele Festiwalu, który staÅ‚ siÄ™ już staÅ‚ym elementem lokalnego krajobrazu kultury, okreÅ›liÅ‚ podczas ceremonii otwarcia jej patron – starosta Krzysztof Ostrowski: Bogata oferta Festiwalu umożliwia integrowanie Å›rodowisk dziaÅ‚ajÄ…cych na rzecz rozwoju nauki i kultury w Gnieźnie i powiecie gnieźnieÅ„skim, rozwija i pogłębia zainteresowania odbiorców, stwarza możliwość prezentacji dorobku edukacyjnego i kulturalnego różnorodnych podmiotów.

Zwracając się bezpośrednio do młodych uczestników święta kultury i nauki starosta pokreślił jego wartość jako wydarzenia wolnego od indoktrynacji politycznej i propagandowej: - Pomyślcie, jakie to szczęście móc realizować się twórczo w każdej dziedzinie życia i nauki, zgodnie z własnym sumieniem, przy pełnym wsparciu waszych opiekunów i prawie do wyrażania niczym nie skrępowanej myśli. Ten Festiwal niech będzie dla was taką namiastką wolności i demokratyzacji życia. Realizujcie swoje najbardziej karkołomne pomysły, nie bójcie się konstruktywnej krytyki, bo tylko tak możecie zmieniać oblicze naszej współczesności.

Festiwal wypeÅ‚niÅ‚y wydarzenia o bardzo różnym charakterze. SalÄ™ koncertowÄ… w szkole muzycznej odwiedziÅ‚ tÅ‚um odbiorców spragnionych kontaktu z żywÄ… muzykÄ…, na wernisażach obecni byli z wÅ‚asnej i nieprzymuszonej woli odbiorcy w wieku od lat kilku do stu zainteresowani estetycznÄ… wartoÅ›ciÄ… sztuki, liczne warsztaty psychologiczne pokazaÅ‚y, że odczuwamy chaos współczesnoÅ›ci, dlatego poszukujemy odpowiedzi na pytanie: jacy jesteÅ›my, dokÄ…d zmierzamy. UdziaÅ‚ w wykÅ‚adach naukowych i konferencjach interdyscyplinarnych, organizowanych miedzy innymi przez GWSHM „Milenium”, Kolegium Europejskie oraz PWSZ, pozwoliÅ‚ poszerzyć wiedzÄ™ na bardzo różne tematy: od ekologii, przez medioznawstwo, po energetykÄ™ jÄ…drowÄ…. Podczas trzydniowych obchodów Dni Irlandii można byÅ‚o poznać kulturÄ™, zwÅ‚aszcza muzycznÄ… Zielonej Wyspy, sprawdzić znajomość jÄ™zyka angielskiego podczas konkursu tematycznego, wreszcie wziąć udziaÅ‚ w żywioÅ‚owym koncercie w eSTeDe, który odkryÅ‚ bogactwo etnicznej muzyki celtyckiej. Solistka zespoÅ‚u „Celtic” poprowadziÅ‚a również warsztaty taÅ„ca irlandzkiego dla wszystkich chÄ™tnych. Gniazdo Talentów umożliwiÅ‚o promocjÄ™ mÅ‚odym ludziom, których marzeniem jest scena, PrzeglÄ…d TwórczoÅ›ci Religijnej uczyÅ‚ jak „Być Å›wiadkiem miÅ‚oÅ›ci” i pozwoliÅ‚ speÅ‚nić siÄ™ artystycznie mÅ‚odzieży i dorosÅ‚ym z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ… intelektualnÄ… z 20 oÅ›rodków nie tylko wielkopolski. Biblioteka Pedagogiczna przygotowaÅ‚a warsztaty poÅ›wiÄ™cone zdobywaniu informacji i technologii pracy umysÅ‚owej. Nie zabrakÅ‚o również warsztatów doskonalÄ…cych takie umiejÄ™tnoÅ›ci, jak liczenie…, ale technikÄ… starożytnych Hebrajczyków, wreszcie - ćwiczÄ…cych sprawność manualnÄ…. Origami okazaÅ‚o siÄ™ „sztukÄ… nieÅ‚atwÄ… i niemałą”, ale bardzo atrakcyjnÄ… w opinii uczestników.

W harmonogramie Festiwalowych wydarzeń pojawiły się również liczne konkursy: literackie, poświęcone tematyce morskiej, rozgrywki w Sudoku, których laureaci wykazali się wiedzą i umiejętnościami godnymi najwyższego podziwu.

Festiwal trwaÅ‚ pięć dni, które łącznie wypeÅ‚niÅ‚o okoÅ‚o 110 godzin wydarzeÅ„ artystycznych i naukowych, co daje imponujÄ…ca liczbÄ™ 20 godzin na dobÄ™. DziÄ™ki równolegÅ‚oÅ›ci wydarzeÅ„ potencjalny odbiorca mógÅ‚ być obecny wszÄ™dzie tam, gdzie dziaÅ‚o siÄ™ coÅ› interesujÄ…cego dla niego. Ogółem w różnego typu spotkaniach, warsztatach i wykÅ‚adach uczestniczyÅ‚o okoÅ‚o 3,5 ‑­tysiÄ…ca osób. Taka skala frekwencji oznacza, że potrzeba bezpoÅ›redniego obcowania ze sztukÄ… i naukÄ… jest ogromna, a festiwalowe propozycje sÄ… atrakcyjne dla odbiorców. Ceremonii zamkniÄ™cia Festiwalu towarzyszyÅ‚y popisy zespoÅ‚u „Strzecha”. Ostatni akcent Festiwalowej Gali stanowiÅ‚o wrÄ™czenie wyróżnieÅ„ i nagród zarówno laureatom, jak i współautorom tego intelektualno – artystycznego Å›wiÄ™ta.

Dokonując podsumowania pięciu dni triumfu nauki i kultury, starosta Krzysztof Ostrowski powiedział: - Pragnę raz jeszcze pogratulować wszystkim organizatorom, podziękować za wysiłek, bo przecież to przedsięwzięcie niezwykle trudne nie tylko twórczo, ale także logistycznie. Mam nadzieję, że tegoroczne wydarzenia zainspirują Państwa do nowych działań, których równie bogatą ofertę przedstawicie już za niespełna 12 miesięcy, na III już Festiwalu Nauki i Kultury w Gnieźnie.































drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki