BIPCzwartek, 01.6.2023

Teatralia w eSTeDe - podsumowanie

 Teatralia w eSTeDe - podsumowanie
Nazwisko patrona to przykład pięknego hołdu złożonego pomysłodawcy gnieźnieńskich teatraliów, przedwcześnie zmarłemu „portierowi Pana Boga”, poecie i twórcy Teatru Wizji Czerwona Główka. Środa, 7 kwietnia, przebiegała pod znakiem teatralnych prezentacji osób niepełnosprawnych, imprezy, która w tym roku została wpisana do programu Mityngu Teatralnego. Przegląd Twórczości Scenicznej Osób Niepełnosprawnych ISKRA współorganizowało Stowarzyszenie MAKI.

W czwartek, poprzedzone formułą oficjalnego otwarcia wygłoszonego przez członka konkursowego Jury - Jarosława Mikołajczyka, rozpoczęły się prezentacje teatralne zespołów prezentujących dość różny repertuar. Podczas dwóch konkursowych dni na scenie eSTeDe swoje umiejętności i artystyczną pasję zaprezentowało 14 zespołów.

O wyborze laureatów zadecydowało Jury w składzie: Jarosław Mikołajczyk, Klaudiusz Święcicki, Tomasz Kujawski. Ogłaszając listę zwycięzców, przewodniczący Jury, Jarek Mikołajczyk Mixer, powiedział: - Uczestniczyliśmy w prawdziwej uczcie duchowej. Dziękuję wam, że zechcieliście podzielić się swoją wrażliwością i pasją teatralną. Tak naprawdę walczyliście tylko o prestiż, a jednak podjęliście wyzwanie. Największym sukcesem tego mityngu jest jego wciąż powiększający się zasięg terytorialny, sięgający daleko poza Wielkopolskę i Kujawy. Nie rezygnujcie z miłości do teatru, to wprawdzie trudne uczucie, ale jakże wzbogacające wewnętrznie.

Nagrody obok jurorów wręczał również dyrektor Centrum Kultury Grzegorz Reszko oraz wicestarosta Dariusz Pilak, który zwrócił się do organizatorów: - Dziękuję wam za umożliwienie społecznej integracji osób niepełnosprawnych, które podczas pierwszego dnia mityngu zaprezentowały swoje dokonania. Ta forma samorealizacji jest ważnym czynnikiem w procesie ich rewalidacji. Gratuluję sukcesu nie tylko laureatom, ale wszystkim uczestnikom. Sztuka jest wymagającą towarzyszką życia, ale to nie jest boisko sportowe i tutaj nie ma pokonanych. Zwycięzcami są wszyscy, którzy ośmielają się być indywidualistami w świecie ducha.

Stalowy gwóźdź przypadł w udziale Teatrowi Drewniana Maska działającemu w Prywatnej Szkole Podstawowej Gaudium et Studium w Poznaniu za spektakl poruszający problem współczesnego świata bombardowanego chaosem informacyjnym, a oparty na treści ogłoszeń zaczerpniętych z prasy i słupów ogłoszeniowych. Srebrny gwoźdź zdobyła grupa teatralna „Opanuj się” z Tczewa, która przedstawiła dwoisty świat Ani – tytułowej bohaterki spektaklu samotnie wychowywanej przez ojca, złoty – Zespół Teatralny Lotka z Trzcianki, który pokazał, jak współczesna młodzież „Rozumie Słowackiego”. Nagrodę specjalną im. Jana Bogusza wywalczył Teatr Varietes „6457” z Wągrowca za ambitną interpretację tekstów noblisty Harolda Pintery. Nagroda za nieteatralność w teatrze przypadła w udziale goleniowskiemu zespołowi o przewrotnej nazwie Pomarańcze w Uchu Na Skarpie Bez Kartki, który próbował w spektaklu „Smolarek” udzielić odpowiedzi na pytanie: czy wojna nuklearna i wyczyszczenie rasy ludzkiej potrafi zabić w nas tradycję organizowania kolejnych Mistrzostw Piłkarskich „Euro”.

Wydarzeniem teatralnym okazał się pozakonkursowy spektakl teatru lalki reprezentujący sztukę offową - „Przygody pana Ch. W. de Prącie” Kuby Kaprala, którego bohater odkrywszy w sobie żyłkę podróżnika, wyrusza w świat, by zdobywać dziewicze lądy. Z zainteresowaniem spotkał się także wernisaż malarstwa Jolanty Nowaczyk w murach Kolegium Europejskiego - „Człowiek, kolor, przedmiot”.

Nieoczekiwane zakończenie jubileuszowego mityngu dopisała historia. W związku z tragicznymi wydarzeniami pod Smoleńskiem sobotnie spektakle zostały odwołane.drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki