BIPNiedziela, 04.6.2023

„Świat dziecka” zatrzymany w kadrze

„Świat dziecka” zatrzymany w kadrze

Podsumowanie konkursu połączone z wystawą wyróżnionych zdjęć nastąpiło 11 czerwca w gmachu III LO. W spotkaniu obok autorów zgłoszonych fotografii i ich opiekunów, uczestniczyli jurorzy oraz przedstawiciele władz powiatu – wicestarosta Dariusz Pilak oraz dyrektorka Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Aleksandra Kuźniak.

Otwierając uroczystość, dyrektor szkoły Beata Czechańska przypomniała etapy realizowania projektu, których wymiernym efektem były comiesięczne wystawy prac fotograficznych na różne tematy. Przedstawiła również kulisy zakończonego konkursu, do którego przystąpiło 12 szkół z terenu powiatu. Spośród nadesłanych 80 prac Jury w składzie: Władysław Nielipiński, Rafał Macioszek, Violetta Kleinke oraz Przemysław Degórski wyłoniło następujących laureatów:

    I miejsce – Joanna Kaczorek II LO
    II miejsce – Joanna Kędziora III LO
    III miejsce – Ariadna Majewska II LO.

W „Świat dziecka” wprowadziła gości prezentacja multimedialna obejmująca wszystkie prace konkursowe oraz odtworzony wywiad z dziećmi, które z właściwą sobie szczerością wypowiadały się na temat ich rozumienia dorosłości, oceniały, komu żyje się lepiej, charakteryzowały szczęśliwe dzieciństwo. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowy dyplom oraz Katalog Fotografii wyróżnionych podczas 7 Międzynarodowego Biennale Fotografii Artystycznej „Dziecko” – 2010. Podsumowując wyniki konkursu, Władysław Nielipiński, pracownik Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, powiedział: - Oceniając wasze prace, byłem zaskoczony ich wysokim poziomem. Zapewniam, że gdyby zgłoszono je na zakończone właśnie Biennale, mielibyście ogromne szanse. Pamiętajcie, że fotografia jako dzieło sztuki nigdy nie będzie do końca oceniona obiektywnie, bo wpływa na to wiele czynników, czasem bardzo prozaicznych.

Gratulując sukcesu, wicestarosta Dariusz Pilak zachęcał młodych pasjonatów do kontynuowania zainteresowań, a konkurs podsumował słowami: - Ten konkurs nie tylko zmobilizował was do działania, ale dał wam coś więcej. Szansę na zrozumienie dziecięcego świata. Ale czy na pewno świat dziecka jest światem dorosłych? Wystarczyło posłuchać wypowiedzi sześciolatków, by przekonać się, że między tymi dwoma światami istnieje przepaść. Co to bowiem znaczy szczęśliwe dzieciństwo? Głęboko w serce zapadła mi wypowiedź małej bohaterki tego wywiadu, która powiedziała: wystarczy kochać od serca, tak naprawdę. I tego życzę wszystkim tu obecnym. Pozwólcie, że na zakończenie odwołam się do słów Janusza Korczaka – „kiedy się śmieje dziecko, śmieje się cały świat”. Nie pozostaje nic innego, jak starać się, by ten świat był naprawdę radosny.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki