Dyrektor PCPR wskazała, że istnieje wiele form pomocy społecznej: - Program wizyty został podzielony na dwa bloki: praca z dziećmi pozbawionymi opieki rodzinnej oraz praca z osobami niepełnosprawnymi. Pokażemy jak pracujemy z małymi dziećmi oraz nastolatkami, które już wkrótce wkroczą w dorosłe życie. Uważamy, że dziecko umieszczone w placówce opiekuńczo-wychowawczej od najmłodszych lat należy przyzwyczajać do samodzielnego życia. Chcemy także pokazać, że w każdej z osób niepełnosprawnych jest potencjał i możliwości, które dzięki pracy terapeutów można wydobyć i rozwijać.
Zastępca mera miasta Brovary Larysa Vynogradova przyznała, że imponuje jej determinacja służb socjalnych w Polsce, których działania mają na celu zachowanie rodziny biologicznej. Wyraziła nadzieję, że zdobytą w trakcie wizyty wiedzę i doświadczenie uda się przenieść na grunt ukraiński.
Delegacja ukraińska będzie wizytować m.in. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kłecku, Dom Pomocy Społecznej oraz Dom Dziecka w Gnieźnie, Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami i Chorych Psychicznie oraz Zespół Placówek Wsparcia Rodziny Droga do Domu w Trzemesznie, Dom Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Św. Dominika w Mielżynie, Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Św. Elżbiety w Łopiennie. Ponadto stażyści zapoznają się również z funkcjonowaniem Centrum Aktywności Społecznej LARGO oraz wezmą udział w Festiwalu Wyobraźni organizowanym przez CK eSTeDe.
Wizyty studyjne ukraińskich stażystów odbywającą się w ramach realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie projektu pn.: „Wsparcie funkcjonowania administracji samorządowej w mieście Browary i Rejonie Humańskim na Ukrainie”. Projekt jest współfinansowany w 95% (179.025,00 zł) ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach programu: „Pomoc Zagraniczna 2010” i w 5% z budżetu Powiatu Gnieźnieńskiego.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |