Uruchomienie tego kierunku jest odpowiedzią uczelni na zapotrzebowanie na rynku pracy na tego typu specjalistów. Rynek telekomunikacyjny rozwija się prężnie ale inżynierów brakuje.
Organizacją nowego kierunku zajął się Prorektor ds. Studiów prof. PWSZ, dr hab. inż. Andrzej Urbaniak we współpracy z doc. dr. inż. Zbigniewem Szymańskim wybitnym specjalistą z zakresu telekomunikacji i technik światłowodowych. Przygotowano program nauczania i plan studiów oraz skompletowano już odpowiednią kadrę dydaktyczną.
Planowane jest uruchomienie studiów stacjonarnych od października 2010. Studia mają trwać 7 semestrów (3,5 roku) i kończyć się napisaniem i obroną pracy dyplomowej inżynierskiej.
Absolwenci otrzymają tytuł zawodowy inżyniera i będą mogli kontynuować studia magisterskie (II stopnia) na Politechnice Poznańskiej.
Kształcenie na PWSZ w Gnieźnie spełnia wszystkie standardy określone przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Państwową Komisję Akredytacyjną.
Po więcej szczegółów zapraszamy
Sylwetka absolwenta kierunku elektronika i telekomunikacja
Absolwent posiada wiedzę i umiejętności niezbędne do wdrażania i eksploatacji układów, urządzeń i systemów elektronicznych oraz systemów, sieci i usług telekomunikacyjnych. Absolwent jest przygotowany do pracy w przedsiębiorstwach produkujących sprzęt elektroniczny i telekomunikacyjny oraz w przedsiębiorstwach operatorskich sieci i usług telekomunikacyjnych. Celem kształcenia na kierunku tym jest przygotowanie absolwenta do prowadzenia szeroko rozumianej działalności inżynierskiej w zakresie projektowania, kompletowania i konfigurowania sprzętu elektronicznego i telekomunikacyjnego, projektowania oraz budowy sieci telekomunikacyjnych i teleinformatycznych (przewodowych i bezprzewodowych) oraz wytwarzania i eksploatacji analogowych i cyfrowych urządzeń i systemów elektronicznych i telekomunikacyjnych. Absolwent posiada również niezbędną wiedzę i umiejętności pozwalające na wykorzystywanie nowoczesnych technologii i narzędzi komputerowych w wymienionych zakresach działalności inżynierskiej. Absolwent powinien znać język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiada umiejętności posługiwania się językiem specjalistycznym w dziedzinie elektroniki i telekomunikacji. Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.
Kariera inżyniera:
Absolwent kierunku elektronika i telekomunikacja będzie mógł znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach projektowych i produkujących sprzęt elektroniczny i telekomunikacyjny, przedsiębiorstwach operatorskich sieci i usług telekomunikacyjnych i teleinformatycznych, różnego rodzaju firmach eksploatujących i wdrażających nowoczesne urządzenia elektroniczne i telekomunikacyjne oraz instytucjach zajmujących się serwisowaniem sprzętu elektronicznego i telekomunikacyjnego. Będzie mógł również prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie projektowania i produkcji, eksploatacji oraz serwisu różnego rodzaju sprzętu i urządzeń elektronicznych, telekomunikacyjnych i teleinformatycznych.
Charakterystyka programu studiów
Kierunek studiów zawiera treści kształcenia z trzech nośnych i dynamicznie rozwijających się dziedzin techniki: elektroniki, telekomunikacji i informatyki i obejmuje następujące grupy przedmiotów:
Projekt Wdrożenie zaawansowanych e-usług dla klientów Starostwa Powiatowego w Gnieźnie oraz jednostek podległych współfinansowany ze środków
Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 w ramach konkursu Rozwój elektronicznych usług publicznych