BIPCzwartek, 16.9.2021

W rocznicę Cudu nad Wisłą

W rocznicę Cudu nad Wisłą
Współcześnie, na pamiątkę Bitwy Warszawskiej, dzień 15 sierpnia jest świętem Wojska Polskiego. W Gnieźnie w intencji polskiego wojska modlono się w kościele garnizonowym.

W mszy św. uczestniczył m.in. wicestarosta Dariusz Pilak oraz przedstawiciele jednostki z Powidza. Po mszy św. złożyli oni na grobach uczestników Bitwy Warszawskiej wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

Dzień wcześniej natomiast w gnieźnieńskiej katedrze odsłonięta została wystawa nawiązująca do wydarzeń z roku 1920. Znajduje się na niej wiele odniesień do jednego z dowódców sierpniowych walk - gen. Józefa Hallera, który kilkakrotnie gościł w Gnieźnie. Przypomniana została również postać urodzonej w Trzemesznie Walerii Lipczyńskiej. Przebywając na emigracji w Stanach Zjednoczonych angażowała się w działalność na rzecz Polski, m.in. w Związku Narodowym Polskim. Pomagała ona w utworzeniu oddziału, który służył w armii gen. Hallera.drukuj:
udostępnij:
Projekty realizowane przez powiat

Projekty realizowane przez powiat

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki
 
Projekt współfinansowany

Projekt Wdrożenie zaawansowanych e-usług dla klientów Starostwa Powiatowego w Gnieźnie oraz jednostek podległych współfinansowany ze środków
Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 w ramach konkursu Rozwój elektronicznych usług publicznych