Gra edukacyjna jest świetnym środkiem dydaktycznym – przekonuje Piotr Wiśnioch z Muzeum Historii Polski w Warszawie - koordynator projektu „Historiograf”. Gra przyciąga fabułą, daje możliwość rywalizacji oraz swobodę, która pozwala na rozwinięcie kreatywności. Kształtuje naturalnych liderów i co najważniejsze – pozwala sprawdzać wiedzę i rozwijać wiele umiejętności. Atrakcyjnie skonstruowana gra staje się doskonałym środkiem dydaktycznym i popularyzatorskim. Obecnie młodzież chętnie sięga po różnego rodzaju gry – komputerowe czy planszowe, warto więc wykorzystać tę formę do nauki i promocji historii.
O efektywności takiej formy nauki jest przekonany wicestarosta gnieźnieński Dariusz Pilak - Jednym z celów projektu jest upowszechnianie takich informacji o Gnieźnie, które nie zawsze są popularyzowane w historii ogólnej. Chodzi o te rzeczy mniej znane w historii Gniezna jako miasta, społeczności, siedziby metropolitów gnieźnieńskich i władców Polski – wylicza wicestarosta. Dlatego warto te wiadomości propagować w szkole, abyśmy potrafili obronić stołeczność Gniezna i pierwszej metropolii gnieźnieńskiej, która odgrywała bardzo ważną rolę w historii Polski.
Zdaniem historyka, radnego powiatu gnieźnieńskiego Roberta Gawła, każdy środek dydaktyczny jeśli przyniesie jakiś pożądany efekt czyli pozostanie w umysłach i świadomości młodzieży jest dobry. - Gra uliczna jest o tyle dobra, że pokazuje miejsca, które są realnie funkcjonujące w przestrzeni i młodzież wówczas lepiej zapamiętuje opracowany przez siebie temat. To jest bardzo dobry pomysł na naukę historii.
Projekt „Historiograf” organizowany jest w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „edukacja+”. Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie www.historiograf.muzhp.pl.
![]() koordynator projektu Historiograf, pracownik Muzeum Historii Polski - Piotr Wiśnioch |
![]() uczestnicy spotkania |
Projekt Wdrożenie zaawansowanych e-usług dla klientów Starostwa Powiatowego w Gnieźnie oraz jednostek podległych współfinansowany ze środków
Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 w ramach konkursu Rozwój elektronicznych usług publicznych