KonferencjÄ™ poprowadziÅ‚ redaktor Edmund Zdanowski, a w roli prelegenta wystÄ…piÅ‚ publicysta, dziennikarz, historyk, prorektor Wyższej SzkoÅ‚y Stosunków MiÄ™dzynarodowych i Amerykanistyki w Warszawie, „ostatni wiÄ™zieÅ„ polityczny PRL-u” – prof. Józef Szaniawski.
Profesor przedstawiÅ‚ dwa wykÅ‚ady: „Józef PiÅ‚sudski obroÅ„ca Europy" i „PÅ‚k R. KukliÅ„ski - super tajna misja".
Pierwszy wykÅ‚ad dotyczyÅ‚ genezy wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. i jej historycznych konsekwencji. IdeÄ… wykÅ‚adu byÅ‚a odpowiedź na pytanie „Czy MarszaÅ‚ek Józef PiÅ‚sudski jako symbol polskiego narodu zasÅ‚użyÅ‚ siÄ™ nie tylko Polsce, ale i caÅ‚ej Europie w obronie jej wolnoÅ›ci?” Swoje wystÄ…pienie profesor rozpoczÄ…Å‚ od zacytowania słów z rozkazu Premiera RzÄ…du Rosji Sowieckiej dla Armii Czerwonej o przeniesieniu idei rosyjskiej rewolucji na zachód i zatopieniu bagnetu Armii Czerwonej w Europie. Ów rozkaz WÅ‚odzimierz Lenin wydaÅ‚ 29 listopada 1918 r.
Gdy Armia Czerwona poniosła klęskę, posiedzeniu Rady Komisarzy Ludowych na Kremlu 20 września 1920 roku towarzyszyły usprawiedliwienia Premiera Rządu o możliwości i powinności wykorzystania sytuacji i sprawdzeniu za pomocą bagnetów, czy w Polsce nie dojrzała już proletariacka rewolucja.
„Polska wojna byÅ‚a punktem zwrotnym w polityce Å›wiatowej. Sowieci uważali, że w Polsce znajduje siÄ™ centrum rzÄ…du imperialistycznego” – dodaÅ‚ profesor Józef Szaniawski - Sami Rosjanie, a dokÅ‚adnie premier rzÄ…du rosyjskiego Lenin mówiÅ‚, że gdyby nie Polacy zmieniaÅ‚by siÄ™ Europa, a nawet caÅ‚y system miÄ™dzynarodowy na Å›wiecie. To jest nasza zasÅ‚uga dla Europy, a nawet dla Å›wiata. Bez wzglÄ™du na to, czy Å›wiat te zasÅ‚ugi uznaje, czy nie”.
W swoim wystąpieniu profesor przybliżył obraz bitwy pod Wołominem i obronę Lwowa, a także stosunek Europy na ówczesną sytuację. Opowiadał o skutecznej strategii marszałka Piłsudskiego, determinacji polskich żołnierzy i zjednoczeniu narodu w walce o ledwo kiełkującą niepodległość.
„Kim byÅ‚ puÅ‚kownik Ryszard KukliÅ„ski – bohaterem czy zdrajcÄ…?” –tymi sÅ‚owami profesor Józef Szaniawski rozpoczÄ…Å‚ drugi wykÅ‚ad. W oparciu o osobiste wspomnienia i ciekawe fragmenty opowiedziaÅ‚ historiÄ™ Ryszarda KukliÅ„skiego, którego byÅ‚ peÅ‚nomocnikiem i przyjacielem. Profesor wspominaÅ‚ puÅ‚kownika jako czÅ‚owieka otwartego, przyjaznego, pracowitego i niesÅ‚ychanie zdolnego. „PuÅ‚kownik KukliÅ„ski byÅ‚ od czasów Kazimierza PuÅ‚askiego i Tadeusza KoÅ›ciuszki pierwszym Polakiem, który miaÅ‚ jednoczeÅ›nie stopieÅ„ wysokiego oficera Wojska Polskiego i puÅ‚kownika Armii Stanów Zjednoczonych. ByÅ‚ Konradem Wallenrodem XX wieku” – dodaÅ‚. Profesor opowiadaÅ‚ o stosunkach puÅ‚kownika z sowieckimi generaÅ‚ami i marszaÅ‚kami, o planach strategicznych rozpÄ™tania III wojny i o tym czym puÅ‚kownik kierowaÅ‚ siÄ™ rozpoczynajÄ…c współpracÄ™ ze Stanami Zjednoczonymi. „KukliÅ„ski dziaÅ‚aÅ‚ ideowo z pobudek patriotycznych – podkreÅ›liÅ‚ prelegent– PuÅ‚kownik KukliÅ„ski jest bohaterem albo zdrajcÄ… w zależnoÅ›ci od tego, jak bÄ™dziemy oceniali nie jego dziaÅ‚ania, ale okres w historii Polski od 17 wrzeÅ›nia 1939 do grudnia 1990 roku. Czy byÅ‚o to wolne, suwerenne i niepodlegÅ‚e paÅ„stwo polskie? Czy byÅ‚a to niesuwerenna Polska Rzeczpospolita Ludowa, caÅ‚kowicie uzależniona od Rosji sowieckiej, nie majÄ…ca wÅ‚asnej polityki zagranicznej, obronnej i eksploatowana ekonomicznie przez RosjÄ™ sowieckÄ…? Jak bÄ™dziemy oceniali PolskÄ™ takÄ… mamy ocenÄ™ puÅ‚kownika KukliÅ„skiego”.
Z całą pewnością można stwierdzić, że zaprezentowane prelekcje nie tylko dostarczyły słuchaczom sporej porcji emocji, ale dały obraz bohaterskiej walki o dobro ojczyzny i ukazały kwestie moralne dotyczące spraw politycznych, socjalnych i narodowych.
![]() |
![]() |